Дослідження: Інвестиційний фон

Ірина НІКОЛАЄВСЬКА,
радник, голова практики корпоративного права та M&A ЮФ Kinstellar

Олег АНДРЕЙКІВ,
юрист ЮФ Kinstellar

Навіть у складних бізнес-реаліях України інвесторам вдається бути успішними

Проблеми, ризики та виклики України, з якими їй доводиться боротися щодня, неодноразово й детально висвітлювалися в українських та міжнародних медіа. Це, зрозуміло, формує досить обережне ставлення іноземних інвесторів до всього, що пов’язане із здійсненням будь-яких інвестицій в Україну. Разом із тим ми помітили, що мало хто намагався об’єктивно проаналізувати, наскільки ці ризики є критичними для побудови бізнесу в Україні і чому за їх наявності окремим інвесторам усе ж вдається бути успішними. Ми вирішили вивчити питання здійснення інвестицій в Україну, провівши разом із The Lawyer Research Service (спільний проект The Lawyer, провідного спеціалізованого юридичного видання Великої Британії та VB/Research, інформаційної та дослідницької організації) спільне дослідження, яке було проведене в липні та серпні 2016 року шляхом опитування більше ста інвесторів, керівників компаній, інвестбанкірів та фінансових консультантів.

 

Можливості для інвестора

За результатами дослідження ми дійшли висновку, що потенційних інвесторів в Україні справді можуть очікувати серйозні виклики, проте часто-густо вони є перебільшені та можуть бути суттєво мінімізовані шляхом ретельного планування та професійного юридичного супроводу на всіх етапах здійснення інвестиції, адже можливості для підготовлених інвесторів є безмежними. Саме тому, мабуть, Україна посіла одне з провідних місць серед країн Східної та Центральної Європи, в які очікується залучення найбільшого обсягу інвестицій.

Серед глобальних трендів треба відзначити впевненість більшості респондентів у тому, що в найближчі десять років саме країни Східної та Центральної Європи зможуть залучити найбільші обсяги іноземних інвестицій порівняно з іншими європейськими країнами.

Серед факторів, які найбільше приваблюють інвесторів, перше місце посідає людський капітал, що відзначили 41 % опитаних. Згідно з індексом інноваційності Bloomberg, Україна входить у п’ятірку з-поміж проаналізованих 50 країн за рівнем освіченості населення, при цьому середня заробітна плата в Україні досить низька — близько 173 євро на місяць. Ці фактори зумовлюють надзвичайну конкурентоспроможність українських працівників.

29 % респондентів відзначили міцний потенціал зростання ринку. Також інвестори звертають увагу на такі переваги, як найбільша в світі концентрація родючих земель (в Україні — близько чверті світового обсягу чорноземів), зручне транзитне розташування, близькість до ринку Європейського Союзу та висока недооціненість вартості активів.

У ході дослідження ми також з’ясували, які з галузей, на думку опитуваних, є найпривабливішими для інвестування. Так, 37 % респондентів погодились, що найперспективнішими є сільське господарство, порти та інфраструктура. Великі проектні інвестиції в цих сферах уже здійснюються, яскравим прик­ладом яких є будівництво в Миколаївському порту компанією Bunge одного з найбільших виробничо-перевалочних комплексів (розмір інвестиції склав близько 180 млн доларів США) та запуск компанією COFCO Agri терміналу з перевалки зернових і олійних культур потужністю понад 2 млн тон на рік у цьому ж порту (розмір інвестиції — близько 75 млн доларів США).

Галузь інформаційних технологій також є однією з найперспективніших — таку думку висловили 32 % ­респондентів. Окрім відносно розвинутого ринку та конкурентоспроможних проектів, сфера ІТ приваблює податковими пільгами — відповідно до Податкового кодексу України, послуги з постачання програмної продукції звільняються від оподаткування податком на додану вартість до 1 січня 2023 року. Більше того, ІТ-компанії не прив’язані до конкретного місця розташування, що дозволяє інвесторам мінімізувати ризики.

 

Фактори ризику

Нарівні з цим опитування продемонструвало, що серед інвесторів досить стереотипним є сприйняття України як держави з негативним бізнес-кліматом. Так, 82 % респондентів вважають Україну складним місцем для підприємницької діяльності.

Серед найвагоміших негативних факторів, які неможливо недооцінювати, називають політичні та ­безпекові ризики, з них одним із ключових є триваючий військовий конфлікт. Водночас телекомунікаційні компанії вкладають інвестиції в розвиток мобільної мережі третього покоління в населених пунктах поруч із зоною конфлікту, а деякі інвестори, такі як японський виробник автомобільних запчастин Fujikura, розміщують свої виробництва в західній частині України (подалі від зони конфлікту).

Наступним серйозним ризик-фактором є корупція і, особливо, корумпованість судової системи. Так, 20 % опитаних інвесторів, які інвестували в Україну, згадують корупцію як одну з основних причин, чому їхні інвестиції не досягли успіху. Водночас багато хто з опитаних підтвердили, що вони взагалі не стикалися з корупцією в Україні. У зв’язку із цим треба також зазначити, що з червня цього року в країні стартувала повномасштабна судова реформа, покликана значно збільшити прозорість судової системи, поліпшення від якої, ми сподіваємося, можна буде побачити вже наступного року. Ці зрушення позитивно оцінюються інвесторами. Зокрема, близько 56 % опитаних висловлюють упевненість у тому, що реформа допоможе подолати корупцію, а 59 % респондентів вважають, що реформа здатна суттєво підвищити незалежність судової системи.

Додатковими чинниками, що стоять на заваді зростанню обсягів іноземних інвестицій, називають: обмеження обігу земель сільськогосподарського призначення, жорстке регулювання руху капіталу (зокрема, часткові обмеження щодо сплати дивідендів), певна зарегульованість підприємницької діяльності, а також нестабільне та заплутане податкове законодавство.

Незважаючи на спектр описаних вище ризик-факторів, майже всі респонденти погодилися з тим, що переважною більшістю з них можна ефективно управляти. А отже, жоден із них не є перепоною для успішного бізнесу. Тоді як ризик вчасно не розгледіти колосальний інвестиційний потенціал України напередодні її економічного зростання є куди більш критичним.

Невичерпний перелік

Ольга УСЕНКО, головний редактор Ukrainian Law Firms. A Handbook for Foreign Clients та The Ukrainian Journal of Business Law

 

Перелік ризиків для інвестування в Україну залишається невичерпним уже понад десять років. З ними знайомі і ті, хто нині роблять реформи в країні, і ті, хто вкладав чи продовжує в неї інвестувати. І нібито всі все розуміють — і про сприятливу вартість вітчизняних активів, і про шалений потенціал, і про кульгаючі реформи, які педалює швидше Захід, ніж українська влада. Але є одна річ, з якою іноземний інвестор, який керується не лише інтуїцією та загальноекономічними прогнозами, змиритися аж ніяк не може.

Постійна зміна правил ведення бізнесу, незрозумілі та зазвичай непрог­нозовані законодавчі зміни унеможливлюють навіть короткострокове бізнес-планування. Власне, це те, з чого починається будь-який інвестиційний проект.

Ще один важливий ризик, який дедалі більше фігурує в оцінці інвестиційних ризиків, — сценарії вирішення потенційних спорів в українському суді та виконання рішень іноземних судів на території України. На жаль, на це є об’єктивні обставини — низка резонансних справ за участю міжнародних інвесторів, які болісно вдарили по іміджу країни в цілому та системі судочинства зокрема.

І все ж світові інститути наголошують на високій динаміці процесу реформ (відповідно до даних Світового банку, з 2006 року в Україні проведено 27 успішних реформ) та називають нашу державу однією з найперспективніших економік Центральної та Східної Європи. Тому історії невдач заслуговують на ретельний аналіз та висновки сучасних реформаторів, тоді як історії успіху інвесторів в Україні — на ширше обговорення та поширення.

 

Чому Україна є привабливою для інвестицій?

 

Які країни Центральної і Східної Європи зможуть залучити найбільше інвестицій від фінансових інвесторів у найближчі 10 років?

 

Які європейські країни/регіони зможуть залучити найбільше інвестицій від фінансових інвесторів у найближчі 10 років?

 

У які сектори в Україні ви плануєте інвестувати в найближчі 18 місяців?

-->