Круглий стіл: Вхідний виклик

Експерти обговорили перспективи запровадження плану BEPS для України

9 листопада 2016 року юридична фірма AVELLUM за підтримки АСС та генерального медіапартнера газети «Юридическая практика» провела круглий стіл «BEPS і деофшоризація — глобальні виклики». У заході взяли участь вітчизняні та міжнародні експерти з оподаткування.

Серед розглянутих питань — глобальний погляд на план BEPS (Base Erosion and Profit Shifting), необхідність BEPS для України з точки зору міжнародних партнерів та донорів, перспективи запровадження BEPS в Україні, антиофшорні правила в моделі оподаткування розподіленого прибутку, іноземний досвід впровадження заходів у межах плану BEPS.

Як зазначив на початку роботи круглого столу модератор Вадим Медвєдєв, старший юрист ЮФ AVELLUM, план BEPS спрямований насамперед на те, щоб не використовувати податкові офшори.

У свою чергу, Берт Бріс, старший податковий економіст Організації економічного співробітництва та розвитку, докладно розповів про історію створення плану BEPS, до якого долучились наразі 85 країн. При цьому експерт також звернув увагу на переваги автоматичного обміну інформацією у разі приєднання України до плану BEPS. «Ми створюємо конкурентні правила, які у загальному полі вирівнюватимуться», — зазначив доповідач.

Водночас Олена Макєєва, радник міністра фінансів України, охарактеризувала BEPS як податкову рівність компаній. Пані Макєєва запевнила учасників круглого столу, що сьогодні Мінфін робить усе можливе, щоб Україна приєдналася до плану BEPS, але коли саме це відбудеться, сказати важко, адже країна має виконати необхідні умови для запровадження загальноприйнятих стандартів. За словами експерта, це може відбутися наступного року.

Утім, як зазначив Януш Фішер, партнер податкової практики GESSEL (Польща), план дій варто запроваджувати лише тоді, коли бізнес буде до цього готовий. Так, Польща приєдналася до BEPS лише торік, і для багатьох інвесторів, які використовували офшори, ця подія стала справжнім шоком. «Помилкою є запровадження стандартів для розвинених країн у таких країнах, як Україна, адже потрібно враховувати всі особ­ливості і робити кроки поступово. Система має бути дружньою», — зауважив польський експерт.

Важливість підтримання балансу інтересів відзначив і Андрій Журжій, народний депутат України, перший заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, позаяк потрібно, щоб український та іноземний бізнес були в рівних умовах — конкурентоспроможними та прозорими. Водночас BEPS, на переконання народного депутата, унеможливить величезну кількість податкових перевірок.

Думки експертів розділив і Михайло Хоменко, податковий менеджер Cargill, який зазначив, що у разі приєднання України до BEPS відбудеться вирівнювання конкурентного середовища з точки зору стратегії, бо податкова політика досі була вельми агресивною.

-->