Захід: Піратству — збій!

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Як боротись з контрафактом і піратством — двома загрозами нацбезпеці та економіці, — радились учасники ІІ Міжнародного форуму по боротьбі з підробками та піратством

19—20 квітня ц.р. у Києві проходив ІІ Міжнародний форуму по боротьбі з підробками та піратством «Контрафакт і піратство — загроза національній безпеці та економіці». Захід організований Українським альянсом по боротьбі з підробками і піратством (УАПП), співорганізатори — газета «Юридическая практика» та American Chamber of Commerce. «Підробки та піратство завдають величезної шкоди не тільки окремим компаніям, а й державі у цілому», — відкриваючи форум, зазначила президент УАПП, віце-президент з питань інтелектуальної власності ICC Ukraine, координатор бізнес-ініціативи ІСС щодо зупинення підробок і піратства (BASCAP) в Україні Антоніна Пахаренко-Андерсон. Вона акцентувала увагу на необхідності підвищення інвестиційного клімату країни, а також на тому, що відчуття захищеності якраз може надати, в тому числі, захист інтелектуальної власності.

Захід стартував з круглого столу «Загрози, які несуть у собі конт­рафакція і піратство». Його модератором виступила голова комісії з питань інтелектуальної власності та недобросовісної конкуренції ICC Ukraine, координатор з підтримки громадських проектів УАПП Вероніка Березанська. Заступник директора Департаменту розвитку інновацій та інтелектуальної власності МЕРТ України Богдан Падучак запевнив колег, що Уряд робить усе можливе, аби вивести ІР-сферу на якісно новий рівень. Голова Вищого господарського суду України Богдан Львов зосередив увагу на судовій реформі та деяких спірних моментах діяльності Вищого суду з питань інтелектуальної власності. Олексій Гащицький, представник Департаменту організації митного контролю ДФС України, вважає, що сьогодні вони не так борються з контрафактом, як з особами, які намагаються зловживати своїми правами. Генеральний директор «Майкрософт Україна» Надія Васильєва нарікала на відсутності в бізнес-середовищі систем для ефективного захисту інформації, а менеджер Департаменту по боротьбі з контрафактом компанії Procter & Gamble (Велика Британія) Денис Крохмальов поділився досвідом: за три роки боротьби з підробками вони домоглися припинення роботи 817 фабрик, які виробляли продукцію під брендом P&G.

Питання контрафакту — проб­лема не однієї окремої країни, а глобальна проблема. «Незважаючи на співробітництво правоохоронців, податкових органів та правовласників, кількість підробок збільшується. Це свідчить про те, що існуючі механізми боротьби з підробками вже не такі і діючі. Треба шукати нові», — зазначив президент Азійської коаліції по боротьбі з підробками і піратством (ACACAP; Сінгапур) Ендрю Бредшоу.

Другий круглий стіл було присвячено практичним аспектам боротьби з підробками та піратством. Його модератором виступив партнер ППФ «Пахаренко і Партнери», адвокат, патентний повірений України, директор Українського альянсу по боротьбі з підробками та піратством Олександр Пахаренко. Голова Все­світньої групи по боротьбі з підробками (GACG Network) Джон Андерсон вважає, що самі посередники повин­ні обмежити вплив будь-яких правопорушень, однак вони всіляко намагаються уникнути цих обов’язків. Заступник начальника юридичного відділу патентно-правової фірми «Пахаренко і Партнери» Євгеній Компанець зупинився на правозастосуванні новел Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо справ про порушення прав інтелектуальної власності. У свою чергу, генеральний директор компанії «Інтелект Груп Україна» Сергій Лебідь рекомендував не поспішати з ініціацією кримінального ­провадження, а провести власне розслідування фактів порушення ІР-прав.

Третім був круглий стіл щодо різноманітних питань у сфері фармацевтики під модеруванням начальника управління правового забезпечення промислової власності ДСІВ України Інни Шатової. Керівник департаменту безпеки ТОВ «Санофі-Авентіс Україна» Роман Бойко зауважив, що тільки деякі міжнародні фармацевтичні компанії визнають наявність котрафакту та протидіють йому.

Також у перший день форуму Олександр Пахаренко з колегою Тарасом Цикалюком провели майстер-клас на тему «Як визначити підробку?».

Другий день заходу розпочався з круглого столу «Безпека майбутнього: засоби захисту рослин і сорти рослин (насіння та рослини)». Генеральний секретар Міжнародної насіннєвої федерації (ISF) Майкл Келлер зауважив, що дуже легко підробити насіння і дуже важко відрізнити підробку від справжнього насіння. Наталя Літостанська, керівник проектів компанії DuPont Pioneer Україна, поділилась досвідом запровадження програми захисту ТМ Pioneer. Так, у 2010 році вони вперше в Україні запровадили захисну голограму для упаковки насіння, також був створений сайт для перевірки голограм, проведено роз’яснювальну роботу серед аграріїв. Оскільки в Україні зараз «не панує дух закону», даремно витратившись на захист в українських інстанціях, за словами юридичного радника для насіннєвого бізнесу в регіоні Європа/Близький Схід компанії Монсанто (Швейцарія) Анни Мельник, компанії вирішують не заходити на національний ринок з новими сортами. А коли мова заходить про пестициди, то проблема конт­рафакту набуває ще більшої гостроти, — вважає експерт проекту ЄС/ФАО (ООН) Лариса Петрів.

«Інтернет-продаж контрафакту — бізнес чи шахрайство». Під такою назвою пройшов черговий круг­лий стіл, модератором якого виступив партнер ЮФ Sayenko Kharenko Олександр Падалка. За його словами, багато інтернет-магазинів стали побідними до піратських торрент-трекерів. Юрист ГК «Інтернет-Інвест», адвокат, патентний повірений України Олена Сказко зауважила, що, незважаючи на важливість і актуальність цієї тематики, більшість юристів не розуміють різниці між доменним іменем, ІР-адресою, регістратором та реєстрантом. Зас­тупник директора ТОВ «Юридична фірма «Городисський та Партнери», адвокат, патентний повірений України Олег Жухевич поділився досвідом боротьби з шахрайськими інтернет-магазинами. Стратегія включає: запровадження автоматизованих систем виявлення порушень, встановлення джерел походження і шляхів поставок котрафакту, застосування досудових та судових механізмів захисту.

Під час наступної частини обговорення Ірина Мірошник, президент Immer Group Ukrplastic, президент Української асоціації гнучкої упаковки, зазначила: якщо особа не хоче програти в суді, нехай туди не потрапляє. Також вона зосередилась на різноманітних рівнях захисту упаковки. Однак заступник голови правління ВГО «Союз споживачів України» Олег Цільвік відзначив, що тільки варто виробнику впровадити новий захисний елемент упаковки, як він з’явився і у фальсифікаторів. Пані Березанська поділилась думкою, що виробники контрафактних товарів випереджують будь-які технології, тому запропоновані можливості упаковки не розв’язують проблем захисту інтелектуальної власності та споживача.

Останню частину заходу було присвячено відповідальному споживачу та його ролі у боротьбі з піратством. Про формування поваги до інтелектуальної власності — останні новини ВОІВ — говорив керівник програм Департаменту країн з перехідною та розвинутою економікою ВОІВ Олександр Шевченко. Він вважає, що забезпечення поваги до ІР неможливе без зміни культури, свідомості та застосування інновацій. У свою чергу, повноважний представник INTA «Unreal Campaign» Ганна Прохорова презентувала цю кампанію. Так, кампанія полягає у роз’ясненні підліткам 14—18 років ролі торговельних марок, небезпеки контрафакту тощо. Пані Прохорова закликала всіх бути відповідальними споживачами та не купувати підробок. На цій ноті ІІ Міжнародний форум по боротьбі з підробками та піратством завершив свою роботу.

-->