Школа: Викладатися на повну

Марина БАХОЛДІНА

Legal High School об’єднала найкращих професіоналів-практиків, які із задоволенням і натхненням діляться найціннішим — часом та досвідом

З січня ц.р. працює унікальний освітній проект — Legal High School. Однією з головних відмінностей від інших курсів, семінарів, тренінгів тощо став вибір викладачів-практиків і системний підхід до отримання знань. Саме феномен LHS підштовхнув до роздумів: чому деякі юристи готові жертвувати власним вільним чи робочим часом, аби навчити або поділитися практикою з іншими? Як готуються до лекцій (а це півтори години), на що очікують від слухачів?

 

Нова сходинка


Ігор КРАВЦОВ, керівник практики вирішення спорів ЮФ Evris

Чи важливо викладати? Вважаю, думки з цього приводу розійдуться. Але особисто для себе давно вже зробив однозначний висновок — безумовно, важливо. Набуваючи знання, відкриваючи в собі нові таланти та можливості, людина може ділитися ними не тільки для досягнення конкретних фінансових, маркетингових або статусних цілей, а й для самореалізації та саморозвитку. Викладання може стати чудовим рішенням і новою сходинкою особистісної ієрархії на життєвому шляху, допомогти подальшому розкриттю свого потенціалу.

До підготовки лекції я підійшов з усією серйозністю. Крім того, зробити якісну презентацію мені допомагали колеги, які шукали матеріали, підбирали практику, брали участь в обговоренні конкретних питань допaовіді. З одного боку, я часто виступаю на різних форумах і конференціях, тому створити тематичну презентацію здавалося мені справою буденною. З іншого боку, особливості формату виступу змусили підійти до лекції на новому рівні, оскільки замість звичайних 10–15 хвилин доводиться говорити півтори години. І потрібно розкрити тему максимально повно, щоб матеріал був корисний для аудиторії з прикладної точки зору. Щоб юрист зміг використовувати почуте й побачене, а головне — зрозуміле у своїй роботі.

Якщо говорити про формальну сторону підготовки, то за кілька тижнів до виступу ми підготували щось схоже на текст лекції, з якого потім я вже за кілька днів до дати виступу постарався зробити зручну для сприйняття презентацію в необхідному форматі. Також довелося ознайомитися з великим масивом судової практики і згадати університетський курс цивільного права, адже в початковій частині лекції основний акцент робив на теоретичну базу. Так звана матчастина допоможе систематизувати знання конкретних судових прецедентів. Загалом, на підготовку було витрачено досить багато часу, але, сподіваюся, результат буде дуже корисним і викладачеві, і його студентам.

Спілкування з аудиторією насамперед допомагає доповідачеві самому краще розібратися в запропонованій тематиці виступу, систематизувати інформацію, навчитись якісно її викладати учасникам. Недарма кажуть, що ти по-справжньому добре вмієш щось робити, якщо можеш цьому навчити іншого. Упевнений, що це твердження справедливе. Також сподіваюся, що аудиторія дізналася про нашу компанію та мала змогу оцінити професійний рівень її представників.

 

Чотири причини стати викладачем LHS


Олена ПЕРЦОВА, керівник судової практики Pavlenko Legal Group, адвокат

Legal High School — унікальний проект, якого нам усім не вистачало. Маю на увазі, як слухачам, так і викладачам Школи. Але якщо про її користь для слухачів уже сказано багато, то мені б хотілося поділитися враженнями від викладацького досвіду.

По-перше, ця освітня програма надихає. Надихає, перш за все, на самовдосконалення. Для якісної підготовки до лекції потрібно не менш ніж 20 годин (якщо в когось із колег підготовка зайняла менше часу, трохи заздрю). Цей час витрачається на пошук практичних кейсів, актуальної судової практики, їх систематизацію та презентацію. До речі, всю судову практику необхідно перевірити «по вертикалі», аби вона точно потрапляла в канву теми виступу. Сам виступ потрібно побудувати так, щоб слухачі отримали 100 % практичних знань, вкладених у півтори години. І бажано, щоб матеріал сприймався на рівні «казки», а не нудної проповіді юриста-зануди. На мій погляд, тільки наявність усіх цих інгредієнтів зробить лекцію цікавою та інформативною. І як тут не самовдосконалитись?!

По-друге, і при підготовці до виступу, і вже під час нього лектор і сам зростає професійно. Я вже зазначала, що сам процес потребує значних зусиль та часу, але це повністю компенсується тими цікавинками, які знаходиш під час підготовки. Знати все неможливо, але коли ти не хочеш розчарувати аудиторію, маєш бути готовим відповісти на будь-які запитання. Додає драйву і досвід, яким діляться слухачі під час лекції. І це не може не надихати.

По-третє, у викладача з’являється можливість поділитися з аудиторією всіма своїми міркуваннями щодо конкретного питання. На більшості великих форумів та конференцій у нас є всього 15–20 хвилин для того, щоб стисло освітити проблематику питання та шляхи її вирішення. У LHS все інакше: за півтори години ти маєш змогу пройти із слухачами весь шлях від «А» до «Я», всесторонньо висвітлюючи одне й те ж питання. Для прикладу наведу свою другу лекцію на тему «Антирейдерська комісія vs суд: куди звертатися за захистом». На ІІ форумі із захисту бізнесу в мене вже була можливість поділитися із слухачами своїми міркуваннями на цю тему, але лише в Legal High School стало можливим організувати аудиторії «екскурсію» в світ рейдерства та детально пояснити, чому між Комісією та судом доречніше поставити «+», а не «vs». І цього разу результатом я залишилася більш задоволеною, адже склалося враження, що «екскурсія» вдалася.

І четверте, але не менш важливе. Знаннями та досвідом потрібно ділитись. Як тільки ми замикаємо всі знання на собі, то втрачаємо більше, ніж здобуваємо. Мабуть, саме тому Legal High School об’єднала найкращих професіоналів-практиків, які із задоволенням та натхненням діляться найціннішим — часом і досвідом.

 

Заволодіти увагою


Володимир ВАЩЕНКО, партнер ЮК VB PARTNERS, адвокат

Звісно, моє викладання більше нагадувало розширену презентацію, ніж стосувалося процесу навчання. Я ніколи не намагався бути вчителем для інших, але із задоволенням ділюся практикою і пропоную до обговорення актуальні правові проблеми. Підготовка до подібних заходів дає можливість систематизувати та поєднати приклади з юридичної практики, власні думки, висновки з окремих судових рішень, правові позиції вищих судових інстанцій та Європейського суду з прав людини.

З моменту запрошення до дня виступу залишалося два дні, але тема була моєю. Тому я використав для підготовки власні презентації 2017 року та публікації 2018 року щодо новел доказування та інституту розкриття доказів, змін процесуального законодавства. Хоча зміни і відбулися нещодавно, але ЮК VB PARTNERS вже набула значного досвіду завдяки практиці вирішення спорів (Dispute Resolution). У значній кількості цих судових справ беруть участь державні органи та суб’єкти державного сектору економіки. Порушення загальних принципів судочинства призводить до викривленого тлумачення змісту процесуальних норм у правозастосовній практиці. Мені було що продемонструвати широкій спільноті.

Зазвичай для презентації виділяють 15–20 хвилин. Але, як виявилося, не так вже й важко заповнити 60 хвилин викладання, якщо не «різати» матеріал та напрацювання, що зазвичай відбувається у процесі підготовки до коротшої презентації.

Хвилювання на початку виступу змінюється на впевненість, коли в очах видно зацікавленість, коли аудиторія відривається від гаджетів та фотографує слайди. Головне — заволодіти увагою з самого початку та підтримувати її до кінця виступу. Для цього намагаюся завжди використати зображення, поєднати відео- та аудіофайли з поданням інформації. Цього разу наприкінці я використав ролик, який не пов’язаний з темами, але є мотивуючим на досягнення результату.

В результаті і присутні, і я дістали емоційну винагороду. Зокрема, я отримав творче натхнення для участі у березневих заходах правничих асоціацій.

 

Зручний формат


Катерина ЧЕЧУЛІНА, координатор практики банківського права та міжнародних фінансів у CMS Cameron McKenna Nabarro Olswang Україна

У сучасному світі, де юридична практика здебільшого стала бізнесом, важливо частіше згадувати про те, що насправді, окрім надання якісного юридичного консалтингу — представництва й захисту інтересів та прав своїх клієнтів, — юристи ще мусять виконувати і просвітницьку роль. Школа надає ще одну можливість для цього. Вважаю, що тим юристам, які мають чим поділитися і чому навчити, варто скористатися цим варіантом, особливо враховуючи дуже зручний формат викладання, який пропонує школа: по-перше, є можливість вибору теми лекції із запропонованих школою або навіть певне її уточнення; по-друге, конкретні питання, які висвітлюватимуться в рамках обраної теми, визначає сам лектор. Відповідно, часу на підготовку та проведення заняття (1,5 години), який практикуючим юристам дуже важко знайти в своєму надзвичайно щільному робочому графіку, вимагається не так вже й багато, адже лектор говоритиме про те, з чим стикається регулярно в своїй практиці, а отже, знає предмет дуже добре.

Готуючись до лекції, варто зважати на те, що відвідувачі школи мають дуже різні бекграунди й різні цілі участі у школі: тут є і студенти, і молоді спеціалісти, які тільки-но почали свою професійну кар’єру; і юристи, що мають достатній багаж професійних знань та досвіду у сфері, якої стосуватиметься лекція, але бажають їх поглибити; або правники (а може, і зовсім не правники), які спеціалізуються в інших напрямах, але професійні завдання, що стоять перед ними, вимагають від них отримання знань у нових для них сферах. Тому заняття необхідно підготувати так, щоб кожен із відвідувачів, враховуючи свій рівень знань, міг винести максимум користі. 

Крім того, вважаю, що матеріал має бути максимально практичним, адже в більшості випадків базові теоретичні знання, необхідні для розуміння того, про що йтиметься на лекції, вже є у відвідувачів школи, тому теоретичні питання можна подати дуже стисло. Головне, що становить особливий інтерес, — це практичні аспекти теми на основі досвіду викладача: аналіз складних або нестандартних практичних ситуацій, корисні рекомендації та поради щодо шляхів їх вирішення або запобігання виникнення. Це те, чого часто не вистачає студентам під час вивчення матеріалу, молодим юристам на початку їх кар’єри, і те, що може зацікавити вже практикуючих спеціалістів з точки зору обміну й розширення власного досвіду. Цікавим і корисним для обох сторін (викладача і слухачів) є процес спілкування (і цьому варто приділити достатньо часу), адже саме під час такої комунікації виникають захоплюючі дискусії, можуть бути розглянуті актуальні питання більш детально, висловлені різні думки й точки зору як молодих, так і досвідчених юристів, або навіть запропоновані чи вироблені нові підходи, які заслуговують на увагу та більш детальний аналіз.

Мої власні враження від викладання у Legal High School дуже позитивні: ділитися знаннями й досвідом з іншими, бачити та відчувати, що те, про що говориш, викликає у слухачів непідробний інтерес, не може не приносити задоволення.

 

 

-->