Словотворчість: В дух словах

Христина ПОШЕЛЮЖНА

Часом рекламні слогани відомих компаній живуть власним життям. Словосполучення на кшталт «Just Do It», «Я це люблю!» або «Досвід дає тільки практика» у свідомості споживача безпомилково асоціюються в першому випадку зі всесвітньо відомим виробником спортивного одягу і взуття Nike, у другому — з крупною мережею ресторанів швидкого харчування McDonalds, а в третьому — з тижневиком уже цілого покоління українських юристів — газетою «Юридическая практика». Ну добре, може, в третьому випадку слоган ще не зажив власним життям, та є доволі перспективним.

Юридичний ринок у питанні озброєння словами задля ліпшої індивідуалізації свого бренду знаходиться в авангарді: «Досягаємо зірок для наших клієнтів» (ЮФ Asters), «We law you» (ЮФ Aequo), «New law firm» (ЮФ Sayenko Kharenko). Ми можемо продовжувати наводити приклади, але сьогодні поговоримо не про це.

 

Судові пріоритети


Як цілком випадково виявилось, державні органи у сфері правосуддя і правоохоронної діяльності теж не пасуть задніх. Зокрема, ми звернули увагу на їхні офіційні сторінки в мережі Facebook. І хоча аккаунти держорганів в інтернеті навряд чи можна вважати офіційним джерелом інформації, проте часом вони якісно відрізняються інформативністю й оперативністю подання новин.

«Людина. Верховенство права. Гідність» — такі пріоритети розставив новий Верховний Суд. Хто саме розставляв ці пріоритети, достоту невідомо, але саме такі слова торік 15 грудня красувалися на банері, розміщеному в «Мистецькому Арсеналі» — на урочистому заході, присвяченому старту роботи Верховного Суду. Тепер ці слова прикрашають обкладинку FB-сторінки ВС. До слова, сама сторінка Суду є доволі цікавою: окрім поточних новин діяльності суддів адміністратори публікують і знакові судові рішення. Та навряд чи нам довелося б говорити про старт роботи нового Суду, якби не злагоджена діяльність органів, які відповідають за кадрове наповнення судової системи.

«Надати правосуддю нове обличчя» — саме така мета стоїть перед Вищою кваліфікаційною комісією суддів України (судячи з її сторінки у Facebook). Варто сказати, що інструментів для цього у Комісії повно: це і можливість претендувати на посаду судді апеляційного та Верховного Суду юристам не із судової системи — адвокатам і науковцям (а на посаду судді ІР-суду ще й патентним повіреним), це і проведення добору серед кандидатів на посаду судді вперше, це і кваліфікаційне оцінювання суддів щодо підтвердження здатності здійснювати правосуддя у відповідному суді (що є нічим іншим, як переатестацією суддів). До речі, Громадська рада доброчесності (утворена з метою сприяння ВККС) теж позиціонувала себе в мережі — «уповноважений орган оцінювання суддів».

 

Виконавче «що попало»


Обкладинки сторінок в мережі органів виконавчої влади відрізняються ситуативністю. То вони закликають підтримати якийсь із суспільних проектів (як то «Я маю право!»), то якийсь із законопроектів. Деякі органи (Державна фіскальна служба України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство оборони України) одностайно підтримують заклик «Здійснюємо реформи. Змінюємо Україну» з невеликою припискою: «Працюємо на користь України і пишаємося цим». Хто б не пишався…

«Представляти. Захищати. Сприяти» — саме такі слова присвячені 100-річчю дипломатичної служби України, про що мовиться на сайті та на офіційній сторінці в мережі Міністерства закордонних справ України.

А на одній із світлин на обкладинці сторінки Міністерства юстиції України (біля логотипу Мінюсту) красується штамп «Сказано — зроблено!» — чим не гасло для органу, який своєю місією бачить розробку і здійснення політики, яка гарантує демократичний розвиток України з дотриманням верховенства права, забезпеченням дотримання прав людини й рівного доступу до правосуддя та ефективної боротьби з корупцією? До речі, про боротьбу з корупцією…

 

Антикорупційні місіонери


«Знешкодити та запобігти!» — гасло Національного антикорупційного бюро України (НАБУ). Йдеться, звісно, про знешкодження корупції як явища та корупціонерів як носіїв цього явища. Цінностями НАБУ є цілісність (здатність протидіяти зовнішньому тиску), мужність (спроможність йти на ризики), рішучість (прийняття своєчасних та ефективних рішень) і цілеспрямованість (готовність просуватися вперед).

Адміністратори сторінки Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК) вочевидь уникають будь-яких ліричних відступів: «Розпочався черговий етап електронного декларування», — нагадують в НАЗК. Хоча почуття гумору Агентству не позичати: варто тільки згадати, як напередодні свята «весни та краси» там казали про необхідність декларування коштовних подарунків: «Якщо справи у вашого чоловіка минулого року йшли набагато краще, ніж у країни загалом, і він подарував вам цілий ювелірний гарнітур, вартість якого перевищує 176 200грн, не забудьте також похвалитися ним наступного року й у розділі «Цінне рухоме майно» декларації».

Але залишимо жарти для свят і повернімось до наших слоганів. Хоча зараз більше про оптимізацію, аніж про гасло. FВ-сторінка Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, позиціонує себе як АРМА — Агентство розшуку та менеджменту активів. Особисто ми вітаємо таке спрощення назви органу, погодьтесь, абревіатура на кшталт НАУПВРУАОКЗ звучить не надто милозвучно.

 

Охорона, відмінок!


Або візьмімо інший новий правоохоронний орган — Державне бюро розслідувань (ДБР). Орган ще свою фактичну діяльність не розпочав, але зі своїми пріоритетами вже визначився: «Нехай здійсниться правосуддя, щоб не загинув світ». Дуже поетично, чи не так? Такої високої цілі ДБР має намір досягати через «встановлення справедливості у суспільстві шляхом незалежного і всебічного розслідування злочинів задля притягнення винних до встановленої Законом відповідальності, незважаючи на їх посади, зв’язки та ресурси».

«Служити та захищати» — таку мету переслідує Національна поліція України, принаймні так стверджується на їхній FB-сторінці. А на емблемі Генеральної прокуратури України значаться три слова: «Закон. Честь. Гідність».

А який слоган на своїй особистій сторінці в Facebook зазначили б ви? Наприклад, я зазначила б щось таке: «Цеглинка за цеглинкою». Але це швидше девіз, аніж слоган.

-->