International: Сенс злиття

В’ячеслав ГНАТЮК,
менеджер зі зв’язків з громадськістю АО ENGARDE

Чи збережеться тренд до активного злиття юридичних фірм на глобальному ринку

Україна є частиною глобалізованого світу, тому й економіка країни вимушена грати за його правилами. Юридичний ринок тут не виняток. Таким чином, тенденції українського юридичного ринку узгоджуються з тенденціями глобального ринку з надання юридичних послуг.

Що ж відбувається в аспекті злиттів і поглинань юридичних фірм у найпотужнішому наразі національному юридичному ринку — США?

 

Є рекорд!


2017 року в США було поставлено рекорд зі злиттів і поглинань юридичних фірм. Відбулося 102 такі операції, водночас як попередній рекорд зі злиттів юрфірм було встановлено 2015 року (91 угода). При цьому зростає кількість транскордонних поглинань. Американські юридичні фірми здійснили за 2017 рік 15 подібних угод у порівнянні з 11 угодами протягом 2016 року. Точний облік процесу веде американська фірма з юридичного маркетингу Altman Weil.

Зі звітів Altman Weil випливає, що переважна кількість таких угод здійснюється фірмами зі штатом до 20 юристів (80 % угод). При цьому найбільшу увагу ЗМІ приділяють угодам юридичних фірм-гігантів, що мають принаймні 100 юристів і прагнуть бути більш потужнішими гравцями ринку як в національному масштабі, так і в міжнародному.

Найбільшою угодою минулого року було злиття американської юридичної фірми Womble Carlyle (500 юристів у штаті) з британською Bond Dickinson (580 юристів). Унаслідок злиття виникла нова трансатлантична фірма з назвою Womble Bond Dickinson, персонал якої налічує принаймні 1000 юристів.

Потрібно зазначити, що великі юридичні фірми не завжди шукають як об’єкт поглинання інших гігантів. Це можуть бути і невеликі, а то й зовсім малі фірми, що мають значну цінність для бізнесу велетнів. Так, з метою географічної експансії Norton Rose Fulbright (3800 юристів) зі штаб-квартирою у Хьюстоні придбала південноафриканську фірму Keller Snyman Schelhase (чотири юристи) з Кейптауну. Також Fox Rotschild з Філадельфії (816 юристів) уклала угоду з придбання Schneck & Harley з Пітсбургу (два юристи, що спеціалізуються на міграційному праві). Наразі Пітсбург швидко перетворюється з міста металургів на місто підприємців, інноваторів, дослідників і науковців, а також є місцем розташування багатьох судів. Усе це гарантує роботу не лише спеціалістам з міграційного права, а й спеціалістам з комерційного права та інших галузей.

 

Стійка тенденція


Згідно з дослідженням Altman Weil, кількість злиттів і поглинань юридичних фірм має стійку тенденцію до зростання незважаючи на те, що кризові явища в економіці даються взнаки і на цьому ринку. Так, 2007 року в США відбулось 60 злиттів юридичних фірм, 2010 року — 39 таких операцій, 2015-го — 91, а 2017 року укладено вже 102 відповідні угоди.

І вже лютий 2018 року приніс новину про ще одне трансатлантичне злиття юридичних фірм, а саме — американської Bryan Cave з англійською юридичною фірмою Berwin Leighton Paisner. Нова фірма діятиме під назвою Bryan Cave Leighton Paisner (BCLP), і працюватимуть в ній 1600 юристів у 32 офісах, розташованих в 11 юрисдикціях. Сумарний оборот фірми досягатиме 900 млн дол. США, що надасть BCLP можливість увійти до списку 50 найбільших юридичних фірм світу.

Отже, американський ринок має тенденцію до збільшення поглинань юридичних фірм одна одною. Як видно з прикладів, значна кількість угод зі злиття та поглинання юридичних фірм є транскордонними, тому можемо говорити про існування відповідної тенденції на глобальному юридичному ринку.

 

Потреба у зростанні


Що ж є причиною такого процесу, а саме — що змушує юридичні фірми ухвалювати рішення про придбання своїх колег-конкурентів? За відповіддю звернемося до дослідження під назвою «Юридичні фірми у перехідний період» (Law Firms in Transition) за 2017 рік від вже відомої фірми юридичного ­маркетингу Altman Weil. У розділі, присвяченому зростанню юридичних фірм, зазначено, що майже 60 % партнерів юридичних фірм вважають зростання шляхом збільшення кількості юристів вимогою успішного розвитку. Натомість лише 5 % партнерів вважають, що успіху можна досягти без кількісного зростання юридичного персоналу. Юрфірми вірять у стару максиму: якщо ти не зростаєш, то ти помираєш. Опитувані партнери вважають, що вони не зможуть збільшувати прибутків фірми і своїх власних доходів без зростання кількості юристів у їх фірмах. Інакше їм доведеться перетворитися на бутикові компанії з юридичного консалтингу.

Як саме юридичні фірми бажають досягати зростання в кількісному вимірі? Майже 100 % американських фірм хочуть рости органічно і працевлаштовувати юристів з конкуруючих організацій. 65 % опитаних партнерів американських юрфірм готові купувати групи спеціалістів, тобто перекуповувати цілі практики у своїх конкурентів. Купувати фірми цілком прагнуть 30 % респондентів, а бути придбаними готові 5 % фірм. Більш ніж 12 % респондентів готові до злиття на рівних умовах. Нові офіси у США готові відкрити 26 % американських фірм, а за кордоном — 4 %.

Отже, бачимо, що у більшості гравців ринку існує сильна суб’єктивна потреба у зростанні, а також наявними є як попит, так і пропозиція. Якщо скласти докупи тих, хто бажає придбати фірму, злитися на рівних умовах або бути придбаними, то ми отримаємо значення у 47 % активних учасників ринку, які шукають можливості об’єднання. Цей показник певним чином пояснює зазначене вище зростання кількості M&A-угод на юридичному ринку США.

Цікавий прогноз щодо зростання юридичних фірм в діапазоні до 2025 року висловив Пітер Шерер, дослідник з університету Калгарі: «Фірма з минулого мала декілька сотень юристів. Сьогодні декілька фірм налічують 1000 юристів. Через двадцять з невеликим років фірми зі штатом 1000 юристів будуть вважатися середніми, якщо не невеликими гравцями. Також зазначте, що фірми матимуть набагато ширше географічне охоплення» (Sherer, Peter: Projecting the Future of Large US Law Firms).

Щодо українського ринку, то 2017 рік приніс низку голосних операцій зі злиття. Пригадати можна хоча б гучне об’єднання Trusted Advisors та «Алексєєв, Боярчуков та Партнери». Дві фірми мають подібні профілі діяльності, що чудово допов­нюють одне одного і призводять до ефекту синергії. Утім, відбулась і низка менших угод, що отримали скромніше висвітлення у ЗМІ.

Вірогідно й український ринок стає на шлях укрупнення юридичних фірм, включно з укрупненням через злиття і поглинання. Наведені вище тенденції дають підстави припустити, що в 2018 році ми побачимо цікаві угоди зі злиття українських юридичних фірм, а можливо, й угоди з транскордонним елементом.

-->