Особистість: Де-юрський період
Григорія ТРІПУЛЬСЬКОГО

Ринок юридичних послуг дуже чуттєвий до бізнес-процесів, що відбуваються в країні. Водночас кожному регіону України притаманні свої особливості, що позначається і на діяльності місцевих юридичних компаній. Однією з відмінностей одеського регіону керуючий партнер ЮКК «Де-Юре», адвокат, к.ю.н. Григорій Тріпульський називає те, що всі провідні юридичні фірми, представлені в місті, — виключно місцеві. Тож якою вбачається ситуація на ринку юрпослуг з Одеси, чим запам’ятався 2018 рік і з якими очікуваннями юристи зустрічатимуть рік наступний, «УЮ» розповів пан Тріпульський

Яким у цілому видався цей рік з точки зору юридичного бізнесу, які практики переважали?

Рік, що минає, можна назвати роком утримання позицій. Я спостерігав за колегами і вважаю, що 2018-й був роком злиттів та збільшень. Ще б виділив стабілізацію юридичних фірм у певних напрямах. При цьому, якщо не брати до уваги воєнний стан наприкінці року, то загалом 2018-й був досить рівним. З тих практик, які себе проявили, виокремив би будівельну галузь та нерухомість. Рік був досить вдалим для будівельних компаній, які нарощували свої обороти, було невелике, але стабільне зростання ринку нерухомості, що позначалося і на юристах, які їх супроводжують.

Відзначу також інтерес з боку іноземних інвесторів. Він не такий великий, як хотілося б, але поступово збільшується. Тож цей напрям проявив себе більш-менш стабільно.

Також дуже цікавий розвиток, на моє переконання, отримало медичне право у зв’язку із проведенням медичної реформи, яка розпочалася цьогоріч. Відносини у цьому напрямі структуруються дедалі міцніше. Наші архаїчні, ще радянські, норми замінюються на більш прогресивні, вартість послуг у цій галузі стає дорожчою, відносини більш комерціалізованими, і все це вимагає юридичного втручання та супроводу. Тож це та галузь, яка буде зростати і збільшуватися в обсягах.

Дуже рівно показала себе судова практика. З одного боку, зменшилася кількість справ, а з іншого — збільшився обсяг часу, який потрібно приділити кожній судовій справі у зв’язку з проведенням судової реформи, а також збільшенням монополії адвокатів. Судитися стало дещо складніше, але при цьому кількість справ зменшилася, бо зменшилася як вартість, так і собівартість ведення справ.

 

А які практики не виправдали очікувань?

Насамперед це практики, пов’язані з банківськими кредитами, — ця галузь «просіла» доволі відчутно. Усі ті проблемні моменти, які виникали, починаючи з 2014 року, перебувають більшою частиною вже на фінальній стадії вирішення або у виконавчому провадженні, або в якийсь спосіб врегулювання.

До кінця року, в тому числі у зв’язку з воєнним станом, «просідає» все, що стосується зовнішніх інвестицій, М&А-угод тощо.

Кількість справ, пов’язаних з правоохоронними органами, кримінальних справ цього року також не змінилася. Збільшення тиску з боку правоохоронних органів також помітно не було.

Є певний тиск з боку регуляторної системи. Реформа контролюючих органів дуже погано себе ­проявила в частині дозвільних документів, і в цілому ця галузь як була корумпованою, так і залишається такою. Більше того, на моє переконання, у цьому році система корупції в цих напрямах ще більше зросла і зміцнилася. Чиновники втратили певний страх, адже у 2014—2015 роках, одразу після революції, спостерігалось певне зниження, але зараз, на жаль, усе це лише зростає.

 

Якої допомоги найчастіше потребували ваші клієнти, з якими ризиками вони стикалися?

Цьогоріч ми стали свідками «похорону» класичних офшорних юрисдикцій, адже на сьогодні класичний офшор швидше мертвий, ніж живий. І у зв’язку з цим чимало компаній вимагали певної реструктуризації, багато клієнтів просили по-іншому вибудувати взаємини: хтось реєстрував офшорні структури, хтось повністю перекладав бізнес у резидентне поле. Це доволі відчутно вдарило по бізнесу. Для Одеси, де багато компаній, пов’язаних із портом, з фрахтом, з іноземними юрисдикціями, це досить серйозний виклик, і дуже багато клієнтів всерйоз цікавилися цими питаннями і займалися різним структуруванням свого бізнесу.

 

Як воєнний стан відобразився на роботі бізнесу, як він вплинув на вашу роботу?

Поки це несильно позначається на бізнесі та на житті громадян, але, на жаль, це серйозний удар по інвестиціях як зовнішніх, так і внутрішніх. Тільки у нашій компанії зірвалося кілька угод — люди сказали, що під час воєнного стану вони нічого не робитимуть і виходитимуть з угод. І це дуже поганий сигнал для іноземного інвестора. У країні неспокійно, відповідно, щоб вкладати сюди кошти, повин­на бути підвищена рентабельність, яка особливо не спостерігається. Усе це відбувається в один момент, але відновлювати дуже важко, для цього потрібно багато часу. Тому навіть за найкращого варіанту, якщо воєнний стан не буде продовжено, гадаю, раніше кінця весни, вже після проведення президентських виборів, якогось пожвавлення на ринку інвестицій очікувати не варто.

Крім того, для одеського регіону проблемним моментом є те, що в багатьох страхових контрактах воєнний стан передбачається як підстава для форс-мажору, невиплати страхових платежів тощо. Деякі великі судноплавні лінії серйозно розглядають питання про те, щоб не заходити в територіальні води України, а це, відповідно, зрив поставок, контрактів. І це дуже неприємна ситуація для бізнесу.

Ви сказали, що з боку контролюючих органів відчувається певний тиск. Тож регуляторна політика держави не виправдовує очікувань?

На жаль, так. Усі дії щодо реалізації регуляторної політики нашого уряду в більшості випадків не призвели до бажаного результату. Звісно, якісь речі спростилися, але при цьому дуже багато органів залишаються корумпованими. Маємо відмови з абсолютно надуманих підстав або вимагання хабарів, причому починаючи з найнижчого рівня. Це стосується і реєстраційних органів, і земельних. Причому це відбувається як на регіональному рівні, так і на всеукраїнському.

 

Чи доводилося цього року позиватися до контролюючих органів?

Так, у нас були такі випадки. Безглузді, безпідставні відписки, які періодично дають різні служби, інакше як вимаганням або знущанням назвати не можу. Метою таких дій є виключно отримання хабарів. Ми говоримо не тільки про глобальний рівень великого бізнесу, це стосується здебільшого простих громадян.

 

Сьогодні ми спостерігаємо, як розгортається реформа судової системи, наскільки вона вбачається вам успішною на цей момент?

Вважаю, що реформа проводиться досить успішно. І щоб вона була завершена, необхідно створити повний спектр гарантій суддів. Маємо сподівання, що в країні буде цивілізована судова система. Але для цього потрібно докласти чимало зусиль. Наприклад, реформа правоохоронних органів, яка проводилася, була добре розпочата, але, на жаль, не була доведена до кінця, через що її можна назвати проваленою. Не хочеться, щоб те саме відбулося і з судовою реформою. Судді повинні отримати певні гарантії, нормальне забезпечення, плюс повинен працювати механізм покарання.

 

А щодо адвокатури, де теж триває реформування?

Сподіваюся, що запропонований законопроект № 9055, який поставить адвокатів у не надто добре становище, все ж таки не буде прийнятий. Тому адвокатська монополія, яка була введена і дуже позитивно оцінена, сприятиме зростанню статусності цієї професії. У цьому напрямі бачу хороші перспективи. До того ж ускладнюється процедура отримання статусу адвоката, що теж, вважаю, добре позначиться на професії.

 

Як проявили себе гравці ринку у вашому регіоні, наскільки гострою відчувалася конкуренція?

В Одесі майже немає «варягів» — у першій п’ятірці виключно місцеві компанії. Київські юридичні фірми дуже слабо представлені в Одесі, адже тут менший обсяг ринку, менше грошей. Тому, на мій погляд, цей рік був роком збереження позицій.

Сьогодні майже кожна юрфірма говорить про нестандартність підходів у вирішенні завдань клієнта. А що ви вкладаєте в це поняття?

Нестандартність — річ відносна, юристи мають здебільшого класичний, консервативний підхід до вирішення справ. Але, скажімо, у роботі з IT-компаніями є намагання деяких юрфірм говорити з ними однією мовою.

З тих речей, які є у нашій компанії, можу відзначити активне використання дистанційного способу спілкування. Ми, наприклад, зробили додаток «Спроси Юриста», за допомогою якого можна поставити запитання юристу, використовуємо скайп-конференції. Так, багато хто вимагає цікавих і нестандартних рішень, але така ситуація була завжди.

 

Як вдається поєднувати юридичну практику і викладання в Національному університеті «Одеська юридична академія»?

Викладацька діяльність — це хобі, що дає змогу залишатися у формі. І часто, готуючись до лекції, яку ти багато разів читав, відкриваєш для себе щось нове.

 

Які очікування покладаєте на наступний рік?

Насамперед хочеться, щоб наступний рік був мирним, бо це найбільший фактор, який впливає на бізнес і роботу компаній. Хочеться, щоб швидше пройшли президентські вибори і ті реформи, які впроваджуються, були доведені до кінця, щоб вони реалізувалися. Передусім у судовій реформі.

 

-->