Особистість: Об’єднані в зусиллі

VB PARTNERS позиціонує себе як бутикова фірма, що спеціалізується у white collar crime та dispute resolution і є яскравим прикладом того, як нішева юридична компанія може складати конкуренцію великим компаніям і досягати успіху. Утім, життєві пріоритети співзасновника юрфірми Дениса Бугая не обмежуються юридичною практикою, адже Денис — відомий громадський діяч, у 2013—2017 роках він очолював Асоціацію правників України і сьогодні претендує на цей пост, маючи глобальну мету — вивести адвокатуру із системної кризи, об’єднати спільноту та зміцнити її важіль впливу на процеси, що відбуваються в країні. Про те, як стратегічні цілі та їх реалізація змінюють сьогодення, Денис Бугай розповів «УЮ»

Ваша компанія позиціонує себе як юридичний бутик. Які переваги вбачаєте у такому форматі юридичної фірми і за яким принципом визначаєте ніші, в яких працюєте?

Бутиковість — це наша відповідь на зростаючу конкуренцію. Головна перевага такої стратегії — можливість зай­матися лише улюбленою практикою. Таким чином досягається екстрарівень експертності і, як наслідок, високий рівень рентабельності. Рейтинг газети «Юридическая практика» показує, що ТОП-5 компаній мають більший дохід, ніж 50 компаній «Бронзової ліги». Показники цих компаній (кількість юристів, оборот, характер та розмір проектів) вражаючі. Проте якщо взяти дохід на одного партнера/юриста, то ситуація не така вже однозначна. Невелика, збалансована команда може показувати високий фінансовий результат. Рентабельність — ще один з аргументів на користь спеціалізації.

Стратегія бутиковості дає змогу значно економити ресурси, час, витрати на маркетинг, PR та офіс. Разом із тим вимагає більш високої оплати юристам. Маєш платити вище ринку. Спеціалізована юридична компанія висуває більш високі вимоги до юриста — як до його професійності, навичок, так і до особистих якостей: cтресостійкості, вміння працювати з великою кількістю проектів одночасно. Особ­ливі навички — управління конфліктом та вміння не втрачати мотивацію в агресивному середовищі. Головний ресурс та цінність VB PARTNERS — це адвокати. Наші колеги — прогресивні спеціалісти, які мають високі рейтинги і визнан­ня, а також поєднують професіоналізм і ­новаторство.

Рішення про зменшення спеціалізацій не приймалося за один день. Це було спільне рішення всієї команди VB PARTNERS. Ми провели декілька стратегічних сесій, десяток обговорень, у результаті яких сформували нову візію та стратегію. Практика показує, що ми не помилилися, буквально за рік у рази поліпшили свої результати і не тільки фінансові.

Наша експертиза визнана всіма міжнародними та національними дослідженнями. У Сhambers Europe ми вийшли на «срібло» в практиках WCС та Litigation. У Legal 500 стабільно відзначені  Dispute Resolution, у Best Lawyers уже четверо адвокатів рекомендовані в двох ключових для нас практиках, а у Who is Who Legal маємо високу оцінку напряму захисту бізнесу тощо.

Також завдяки підтримці своєї команди та проектам, які ми вели, торік я отримав нагороду як найкращий адвокат у кримінальних справах від «Юридичної премії».

 

Одна з ключових спеціалізацій VB PARTNERS — практика white collar crime. Хто ваші клієнти і у чому саме полягає допомога у таких справах.

Наші клієнти — як корпорації, їх топ-менеджери та акціонери, так і фізичні особи, у тому числі РЕР (politically exposed person).

Головне, що наш клієнт розуміє цінність якісної правової допомоги, а не очікує від адвоката послуги з «посередництва». Так, іноді наші послуги коштують дорожче, ніж «ціна вирішення питання», але ми гарантуємо вихід із пастки, а не потрапляння на голку постійного страху та вимагання.

Якщо розкласти практику на елементи, то ми виділяємо такі: надання допомоги бізнес-корпораціям у комунікаціях з правоохоронними органами (у тому числі, обшуки, допити), представництво інтересів у справах, де клієнт уже має чи ризикує отримати статус підозрюваного.

Окремий напрям — захист потерпілих. Як правило, це потерпілі від шахрайства, у тому числі бізнес. Щодо цієї категорії, то необхідно зазначити, що в адвоката обмежений інструментарій ефективного захисту. Ми виступаємо за впровадження функції приватного обвинувачення, як це є в інших країнах.

Достатньо багато часу ми приділяємо екстрадиційним справам та роботі, пов’язаній з Інтерполом: недопущення постановки на розшук, зняття з розшуку через інструмент оскарження тощо.

Впровадження нової антикорупційної інфраструктури — НАБУ, САП, НАЗК — фактично створило нову підпрактику — представництво у справах, пов’язаних з недек­ларуванням, незаконним збагаченням та розкраданням державних ресурсів. Об’єктами розслідування стають як самі РЕР, так і бізнес, що заробляє на держаних замовленнях.

В антикорупційних справах має значення лише правильна стратегія захисту, активна робота зі збору доказів та чітка і зрозуміла публічна позиція. Часта зміна політичних режимів у країні «обнуляє» попередні домовленості. Це теж формує розуміння важливості саме правової складової. Якщо закриття справи відбулося не у правовий спосіб, без належного правового обґрунтування, то це можливість його реанімувати.

Наші адвокати також є визнаними національними експертами з питань транскордонних розслідувань. У нас є досвід ведення однієї справи у шести юрисдикціях одночасно. Дуже багато питань, пов’язаних з банківською діяльністю та обвинуваченнями щодо участі у відмиванні коштів. Ці розслідування переважно відбуваються у Швейцарії, Австрії, Люксембурзі, країнах Балтії.

Також у рамках практики WCC ми активно здійснюємо корпоративні розслідування, формуємо доказову базу та забезпечуємо притягнення винного як до юридичної, так і до майнової відповідальності. Розслідування може стосуватися як внутрішнього шахрая (починаючи з комірника і закінчуючи СFO чи CEO), так і недоброчесних партнерів та контрагентів. Іноді такі розслідування не обмежуються кордонами країни. Також робимо розслідування на замовлення закордонних колег, щоб сформувати доказову базу для судів в іноземних юрисдикціях.

 

В адвокатській спільноті сьогодні жваво обговорюється нова редакція Закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» (законопроект № 9055). Яке ваше ставлення до запропонованих нововведень?

Я — прихильник законопроекту. Ним вирішуються фундаментальні речі — як у частині гарантій і прав, екзаменів, так і у частині самоврядування.

Головна перевага — розширення наших професійних прав та гарантій. У нас, адвокатів, з’являються значні додаткові права щодо збору доказів. Закріплюється право доступу до клієнта в будь-який час і у будь-якому місці. Вводиться беззаперечне право технічної фіксації слідчої дії без будь-якого дозволу слідчого чи прокурора.

Останнім часом стало дуже популярним серед правоохоронних органів приходити з обшуками до офісів адвокатів. Безумовно, це легко — прийти до нашого офісу, забрати матеріали і побудувати обвинувачення.

Своєю чергою, законопроектом передбачено, що в адвоката можна провести обшук, лише якщо адвокат особисто підозрюється у вчиненні злочину!

Ще одна дуже важлива норма — повна заборона фіксації спілкування адвоката з клієнтом. Якщо така фіксація випадково відбулася, то дані, отримані в результаті такої фіксації, не можуть використовуватися як доказ. Важливо також те, що адвокату надається доступ до всіх державних реєстрів, окрім державної таємниці, однак лише в межах своїх професійних функцій.

 

На які ризики, що криються у законопроекті, адвокатам варто звернути увагу?

Не бачу в законопроекті ризиків, які ми не могли б виправити між першим та другим читанням. Найбільшу дискусію викликають норми щодо зловживання правом. Упевнений, можна знайти баланс та зняти будь-які потенційні ризики використання цієї норми проти адвоката.

 

Ви очолювали Асоціацію правників України у 2013—2017 роках і зараз є кандидатом на пост президента організації. Тож які цілі ставите перед АПУ і якою бачите її майбутнє?

Я пам’ятаю АПУ, коли кількість заходів, що проводила Асоціація, рахувалася десятками, а кількість членів — сотнями. Сьогодні наша впливова професійна спільнота організовує та проводить понад 300 заходів на рік, і ми об’єднуємо більш ніж 6 000 членів. Безумовно, прикро бачити, як упродовж останніх років знижується наш вплив на правові процеси у державі, а результати активності наших комітетів та осередків не бачимо у ЗМІ.

Команда однодумців і бажання вивести Асоціацію на нову орбіту активності та впливу спонукали мене особисто та всю нашу команду балотуватися у керівництво.

Ми йдемо завершувати розпочате. Хочемо впровадити абсолютно нову систему управління. Частина функцій і повноважень президента та правління АПУ має відійти до СЕО, керівника виконавчого органу. На сьогодні президент і правління фактично є виконавчими органами, які залучені до щоденної діяльності. Останні мають стати політичними органами, що визначають стратегію, пріоритети та контролюють діяльність секретаріату. Щоденною роботою повинні займатися full time професіонали. Наступним кроком має стати децентралізація та укріп­лення регіональної мережі. Плануємо впровадити регіональних менеджерів і відкрити регіональні офіси АПУ у Львові, Харкові та Одесі.

Прийдешні вибори — це не стільки вибори особистостей, скільки відповідь на запитання «Хто ми?». Чергова NGO в правовій сфері, що фінансується за рахунок грантів? Чи незалежне, фінансово самодостатнє об’єднання юристів-професіоналів, які щоденно практикують право (незалежно від професії) та змінюють правовий ландшафт, впроваджуючи принцип верховенства права? Я — прихильник другої позиції. АПУ — це спільнота професіоналів, а не професійних активістів!

Якщо говорити про глобальні цілі, то виокремлюю три мегапроекти: незалежність правосуддя, юридична освіта, адвокатура.

Незалежність та укріплення правосуддя у широкому сенсі цього слова. Удосконалення конкурсних процедур відбору судів, ще більша їх транспарентність — основа довіри до правосуддя. Функціонування ВККС та ВРП, подальше вдосконалення інституту ГРД будуть ключовими точками уваги нашої спільноти!

Основна мета щодо юридичної освіти — єдиний випускний екзамен для всіх юристів (як у США та Німеччині) незалежно від спеціалізації. Майбутній адвокат, суддя, прокурор, детектив, юрисконсульт, слідчий ДБР повинні мати єдиний кваліфікаційний рівень та якість підготовки. А впровадження єдиного стандарту має забезпечити прикладний характер освіти.

Реформа інституту адвокатури була і залишається нашим пріоритетом. Нам, адвокатам, не треба боятися змін. Закон 2012 року запустив важливі зміни в системі самоврядування, але настав час рухатися далі.

 

Що, на вашу думку, треба зробити адвокатській спільноті, щоб її вплив на процес реформування адвокатури став потужнішим та змістовнішим?

Давайте говорити відверто: адвокатура у системній кризі. Суспільство не розуміє нашої ролі, постійно допускає ототожнення адвоката та клієнта. Держава та правоохоронні органи не мають поваги до наших професійних прав. Ми не маємо впливу на ситуацію у правовій сфері та законодавство у сфері кримінальної юстиції. Адвокати відсторонені від самоврядування, не вірять у зміни.

Чи можна це змінити? Так. Нам треба сконцентруватися на трьох завданнях.

По-перше, сформувати стратегію розвитку адвокатури України. Це — відповідальність лідерів самоврядування. Лідерів, які мету спільноти ставлять вище за власні інтереси та амбіції. Лідерів, які не використовуватимуть дисциплінарну відповідальність проти тих, хто готовий висловлювати свою позицію.

По-друге, нормативно підсилити наші професійні права та гарантії. Залучити до їх захисту широкі адвокатські маси, правозахисні центри та міжнародні інституції, ЗМІ та політиків, які розуміють, що таке право на захист.

По-третє, зробити доступною участь всіх адвокатів у самоврядуванні. Прибрати будь-які штучні бар’єри щодо можливості обирати та бути обраними до органів управління. Впровадити ротацію в керівництві самоврядування. Самоврядування — це відповідальність, а не привілей чи професія. Зробити функціонування органів та використання ресурсів адвокатури прозорими.

 

Які плани на цей рік має VB PARTNERS і ви особисто?

Маємо чіткий план не лише на 2019-й, але й на найближчі три-п’ять років. На початку 2019-го ми з ядром нашої команди провели серію стратегічних сесій та нарад, на яких уточнили наші візію та пріоритети.

По-перше, це укріплення та розширення команди. Сьогодні нас уже 17. Наша мета — збільшити кількість проектів, забезпечити максимальну ефективність управління ними, не втрачаючи той екстрарівень якості, що забезпечуємо сьогодні.

По-друге, подальша робота щодо налаштування внут­рішніх бізнес-процесів. Будемо їх формалізувати, стандартизувати та максимально відточувати. Побудова системи управління знаннями — новий виклик для нас.

По-третє, це іноземні клієнти та практика арбітражів. Наш поточний пріоритет — клієнти з Європи та США. Торік ми з Володимиром Ващенком зробили ряд закордонних поїздок. Так, за спеціальним запрошенням я став одним із спікерів щорічної конференції Асоціації адвокатів Ізраїлю, де разом із провідними експертами із США та Ізраїлю обговорював питання, присвячені міжнародним кримінальним розслідуванням. Також виступав на Мінському юридичному форумі, конференції IBA Europe-Caucasus-Asiaв у Казахстані, де дискутував про реформування юридичної професії в Україні. Поїздка на щорічну конференцію IBA до Рима показала нам великий інтерес до нашої компанії з боку юридичних фірм Швейцарії, Австрії, Великої Британії та США. Разом із Володимиром ми провели десятки персональних зустрічей з їхніми партнерами і визначили точки розвитку взаємин. Бачимо чітку перспективу! На 2019 рік знову заплановано проведення декількох road shows.

Щодо арбітражної практики, то на сьогодні ми долучені до двох інвестиційних спорів в ICSID: один проти України, інший — проти Білорусі. Намагатимемося капіталізувати здобуті знання та навички.

Цього року нашого адвоката Дениса Шкаровського було підвищено до статусу радника. Відповідно, це відобразиться і на нашій активності. Денис має сконцентруватися на судових процесах підвищеної складності, проектах із захисту бізнесу. Окрема його експертиза охоплює комплаєнс та боротьбу з шахрайством. Він надає послуги з розслідування розкрадання та корупції в компаніях, захисту бізнесу та його бенефіціарів від неправомірних дій контрагентів, притягнення шахраїв до відповідальності. Також він здійснює аудит системи безпеки та бізнес-моделі клієнтів на наявність кримінально-правових ризиків.

Щодо особистих планів, ключовою за межами VB PARTNERS для мене буде робота в Асоціації правників України. Спільнота завжди була для мене одним із життєвих пріоритетів.

-->