Освіта: Навчальний клан

Євген ПІДЛІСНИЙ

Крилатий вислів Льюїса Керола з «Аліси у Країні чудес» про те, що для того, аби встояти на місці, треба бігти, стосується і підвищення кваліфікації юристів

Освітній процес правника продовжується не лише після закінчення ним вишу, він має бути перманентним. Якщо ще років 10 тому рушієм цього процесу були здебільшого активні законодавчі зміни, то зараз не менш активну роль відіграє технічний прогрес. Задля прогресу тепер треба не тільки стежити за законодавчими новелами та судовою практикою, варто також відвідувати юридичні заходи — семінари, форуми, різноманітні юридичні курси з поглиблення знань та навичок з певних вузькопрофесійних питань. Причому кількість таких пропозицій збільшується, все більше правників готові ділитись власним досвідом з колегами та конкурентами, до того ж подекуди й безкоштовно.

Завдяки бурхливому розвитку інтернету і технологій є безліч каналів для здобуття знань. «Ви можете самостійно аналізувати нормативно-правові акти, відстежувати новини в соціальних мережах, об’єднуватися з колегами у спільноти та навіть проходити курси онлайн», — говорить Віталій Бурдак, партнер Pavlenko Legal Group. Юрист — професія суспільна, тому спілкування у ній відіграє принципово важливу роль, юрист повинен мати добре розвинені комунікативні навички та вміти адаптуватися до різних умов. «Тому я надаю перевагу живому спілкуванню з фахівцями та колегами. Для цього ви можете відвідувати різноманітні профільні заходи: лекції, конференції, майстер-класи та освітні курси», — додає пан Бурлак.

Якщо порівняти освітні програми на юрфаках, які були років 10 тому, із тими, що пропонуються зараз у тих самих вишах, то легко помітити і появу нових дисциплін, і зміни у матеріалах та підходах до вивчення навіть фундаментальних юридичних дисциплін. А окремі питання, до яких уже залучаються юристи, не те що не розглядаються у вишах, складно навіть знайти підходящі курси чи семінари. Це, наприклад, можна сказати про юридичну практику роботи з блокчейн-технологіями, криптовалютою чи специфікою юридичної підтримки IT-компаній, електрон­ної комерції. Юристам треба опанувати хоча б на поверховому рівні технічні аспекти, щоб мати змогу надавати юридичні послуги на належному рівні.

 

Вічно актуальні навички

 

Освоюючи принципово нові знання та навички, юристам не треба забувати і про «класику», яка для юристів завжди залишатиметься актуальною. Саме такі якості, як пунктуальність, грамотність, вміння слухати та чути, здатність встановлювати контакти та завойовувати довіру, працювати в команді, як були надзвичайно важливими століття тому, так і не втратять актуальності в майбутньому. Андрій Трембіч, адвокат АФ «Грамацький і Партнери», говорить, що базові, стрижневі навички, що складають саме єство юридичної професії (та які, відповідно, потрібно «прокачувати» всім юристам), незмінні вже понад дві тисячі років: respondere, cavere, agere. Правники повинні удосконалювати свою робочу мову, причому неважливо українську, російську, англійську, німецьку або будь-яку іншу, що використовується в роботі. Вікторія Дєєва, директор з персоналу ЮФ «Ілляшев та Партнери», говорить, що рівень англійської повинен бути на достатньому рівні для підготовки юридичних документів та спілкування з клієнтом: «Вивчення та підтримка рівня знань іноземних мов є одним із важливих чинників у професійному розвитку юриста».

Що ж стосується досконалості володіння мовами, то Андрій Трембіч додає: «За моїми особистими спостереженнями, ми всі поки що, на жаль, у цьому далекі від довершеності. Хоча за ступенем важливості для правника я не знаю іншої навички, яка б настільки точно визначала його професійний рівень. Юрист працює з мовними формами, як гончар працює з глиною. Не може бути хорошим майстер, який абияк за шаблоном місить грубим ліпленням керамічні поробки. А юристів таких надто багато. Тож у моєму хіт-листі на першому місці — володіння письмовою й усною мовою. І це той «скілл», який потрібно постійно розвивати, причому юристам усіх рівнів». Разом із тим юристи відзначають, що потрібно багато читати, причому не лише юридичну, управлінську чи, приміром, економічну літературу, корисно також читати гарну художню літературу. Усе це сприяє як особистісному, так і професійному розвитку, із цих джерел можна взяти гарні зразки, розширити словниковий запас, що стане в нагоді у професійній роботі.

Із навичкою гарного володіння мовою пов’язане і вміння вести та підтримувати публічний дискурс, причому як у конфліктних, так і в неконфліктних ситуаціях. «Це глобальне мистецтво самопрезентації та презентації своїх думок чи ідей. Будь-то переговори з контрагентом, судова зала, соціальна мережа, партнерська нарада, зустріч з клієнтом або велика конференція — ти маєш завжди чітко викласти свою тезу, а також доказово, переконливо і за можливості красиво підтримати її доречно вибудовуваною системою аргументів. Якщо відкинути все лушпиння, то це і буде найбільш коротке визначення юриспруденції. Тому для мене базовий рівень підвищення кваліфікації юриста — це логіка, риторика, римське право, дизайн, література і мистецтво», — переконаний Андрій Трембіч. Курси ораторської майстерності та риторики є одними з найпопулярніших серед юристів, особливо тих, хто займається судовою практикою та медіацією. Причому окремі компанії влаштовують їх як корпоративні, запрошуючи сторонніх фахівців, або ж навіть організовують заняття з риторики самотужки.

 

Включити програму

 

Що ж до більш вузьких освітніх програм, то, крім галузевого принципу, треба відштовхуватись від ролей, які у компанії виконують або мають намір виконувати конкретні співробітники. Так, для партнерів та радників особливої вагомості набувають управлінські навички, зокрема курси з МБА чи інших дотичних спеціальностей. Але разом із такими очевидними речами, як вміння читати аналітичну звітність і робити з неї стратегічні висновки, необхідно пам’ятати й про інші навички. Пан Трембіч зазначає, що наведені вище hard skills придбати значно легше, ніж емпатію, комунікаційний та соціальний інтелект. Немає циклу вільних дисциплін для вирощування хорошого радника та партнера.

Цікавими і корисними для підвищення кваліфікації можуть бути й недешеві варіанти — такі як організація турів закордонними юридичними фірмами, зокрема американськими, де програма розробляється спільно керівниками місцевих юрфірм та юридичними навчальними закладами, які читають лекції та проводять практичні заняття. Крім того, програми включають відвідування державних установ, органів судочинства. Такі програми, які поки що не надто популярні в Україні, можуть бути особливо цікавими партнерами, адже акцент у них робиться на питаннях управління юридичним бізнесом. Разом із навчанням є можливість вибудовувати нові ділові стосунки з іноземними колегами.

Юридичні фірми, визначаючи шляхи професійного вдосконалення свого персоналу, зазвичай виходять із того, що навички, які є важливими і навіть вирішальними для партнерів та керівників практик, відрізняються від тих, які є найбільш актуальними для працівників, що працюють на інших щаблях. Так, Ольга Лятіна, PR-директор Pavlenko Legal Group, вважає, що для старших юристів і радників дуже важливо застосовувати клієнтоорієнтований підхід та ефективно взаємодіяти з клієнтами: «Глибока експертиза у поєднанні з комунікативними навичками допоможуть досягти успіху в юридичній професії. Здатність аналізувати знач­ний обсяг інформації, організованість, командна гра та грамотний тайм-менеджмент — такі навички варто «прокачувати» більшою мірою молодшим юристам та юристам». Вікторія Дєєва додає, що молодим юристам необхідно працювати над собою та своїми знаннями, умовно кажучи, 24 години на добу, щоб з часом досягти певного статусу.

Андрій ТРЕМБІЧ, адвокат АФ «Грамацький і Партнери»

З досвіду можна спробувати згенерувати певний алгоритм розвитку навичок бізнес-адміністрування: після кількох років активної експертизи варто спробувати зануритися в індустрію (будь-яку, з якою працюєш: банкінг, фінанси, IT, будівництво), аби ліпше зрозуміти бізнес клієнта та його операційну діяльність, технологію, маркетинг, дистрибуцію, HR, продажі, звітність, інвестиції, внутрішні та зовнішні системи бізнесу. На певному рівні, навіть залишаючись зовнішнім консультантом, ти починаєш рефлексувати, як влаштована бізнес-ойкумена, як взаємодіють у ній різні системи, як мислить CEO і BO твоїх клієнтів — і що з цього ти можеш запозичити до свого інструментарію та у свою фірму. При цьому важливо не забувати продовжувати розвивати загальні навички першого рівня: в певний момент навички швидкочитання, дизайн-мислення, презентації або каліграфії знадобляться тобі і як управлінцю (раднику або партнеру) також — і ніколи не знатимеш, де і коли.

Скажу головне. Можна розробити собі просунутий графік саморозвитку й алгоритм набуття кар’єрних навичок, але все це матиме сенс тільки в тому випадку, якщо буде засновано на вірі в людину і любові до неї. Ось це і є найголовніший soft skill для керівника, навколо якого обертаються фінанси, звіти, цифри, продажі, інновації та інші New Law.

Вікторія ДЄЄВА, директор з персоналу ЮФ «Ілляшев та Партнери»

Юрист повинен підвищувати рівень своїх знань: по-перше, постійно змінюється законодавство, по-друге, в повсякденній роботі, відстежуючи зміни в законодавстві та використовуючи їх у своїй роботі, юрист набуває професійних знань. Окрім постійного вивчення та контролю за змінами в законодавстві, юрист бере участь у конференціях та семінарах не тільки як слухач, але і як спікер. Наші юристи беруть участь у міжнародних форумах, круглих столах як спікери, виступають на ТБ та радіо, беруть участь у законотворчості, проводять лекції та семінари у вищих навчальних закладах тощо. Таким чином, юрист, беручи участь у публічних заходах, підвищує свою професійну кваліфікацію. Наші юристи рекомендовані міжнародними рейтингами. Досвід та успішність старших юристів, партнерів надихає та мотивує молодь на професійний розвиток та підвищення власної професійної кваліфікації. Це доцільно робити як у межах компанії, так і поза її межами. У компанії для зовсім молодих студентів-правників ми проводимо стажування, для студентів, що успішно завершили стажування та отримали роботу, — їх початкове виконання роботи та трудовий стаж починається в умовах наставництва (молодий юрист — старший юрист/керівник практики). Крім цього, в компанії ми проводимо внутрішні семінари і тренінги із залученням зовнішніх консультантів.

 

Віталій БУРДАК, партнер Pavlenko Legal Group

В юридичній професії, як у всіх інших сферах діяльності, ніколи не пізно навчатися, вдосконалювати свої вміння та навички. Якщо юрист бажає зростати в компанії та мати гарну репутацію на ринку, потрібно застосовувати системний підхід до підвищення власної кваліфікації. Адже законодавство, з яким нерозривно пов’язана повсякденна робота правника, знаходиться у постійній динаміці. Відповідно, це змушує фахівця не стояти на місці та розвиватися: відбувається поновлення знань у світлі законодавчих нововведень, формується здатність до системного прогнозування та відтворення здобутих знань.

Наша компанія системно приділяє увагу підвищенню кваліфікації правників. Це стосується всіх членів юридичної команди, від помічників юристів до партнерів. Програма персонального розвитку розробляється менеджментом компанії з урахуванням особистості співробітника, наявних знань та досвіду, зацікавленості сферами юридичної практики. Партнери компанії інвестують не менше часу та зусиль у власний розвиток: проходять програми управлінського розвитку, отримують ступені МВА, навчаються в Україні та за кордоном. Це відбувається з метою підвищення та масштабування знань з організації бізнес-процесів у компанії та поза її межами.

Отже, підвищення кваліфікації юриста треба розглядати як дієвий інструмент побудови внутрішніх процесів у компанії, розширення горизонтів мислення правників та генерування ідей, забезпечення ефективної зовнішньої комунікації з клієнтами.

Ольга ЛЯТІНА, PR-директор Pavlenko Legal Group

Специфіка юриспруденції обумовлена постійними законодавчими змінами, посиленням чи послабленням регулювання суспільних відносин. У таких умовах правник змушений професійно грати за новими правилами — він не має шансу на помилку. Досягти цього можна завдяки постійному розвитку професійних навичок та знань, опануванню нових методів та прийомів роботи. Така пізнавальна діяльність є не лише особистим вибором юриста, а й невід’ємним атрибутом його щоденного робочого процесу.

Звісно, партнер юридичної фірми має бути фахівцем своєї справи, визнаним на ринку колегами та клієнтами. Окрім ґрунтовних знань та досвіду у сфері юриспруденції, партнер має опанувати навич­ки ведення бізнесу, стратегічного управління, так званого відчуття ринку та вміння адаптуватися до змін на ньому. Це необхідно для того, щоб партнери могли визначати напрями розвитку компанії, формувати довготривалі стратегії та розробляти нові продукти. Загалом партнер юридичної компанії має бути взірцем та лідером юридичної команди.

Будь-яке самоінвестування згодом трансформується в бездоганну репутацію та упізнаваність на ринку як фахівця. Тому ані юристу, ані партнеру не варто зупинятися на досягнутому — тільки повний вперед!

-->