Преамбула: Рейдерський запобіжник

Андрій ШЛЕЦЕР,
старший юрист ЮК PRAVO GARANT

Як завжди, читачів нового номера журналу вітає український юрист

2 листопада 2019 року з’явився новий інструмент для боротьби з рейдерством — законопроєкт № 1056­1 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо захисту права власності», який у громадськості отримав назву антирейдерського.

Одним із дієвих рейдерських запобіжників є виключення акредитованих юридичних осіб пуб­лічного права з числа суб’єктів, уповноважених проводити дії у сфері державної реєстрації, оскільки переважна більшість рейдерських атак проводилась через комунальні підприємства, зареєстровані в областях.

Не менш важливим є запровадження захисту нотаріальних документів, які подаються для державної реєстрації змін про юридичну особу. Рішення учасника / протокол загальних зборів учасників, акт приймання передачі частки/частини частки у статутному капіталі товариства викладається на спеціальному бланку нотаріальних документів.

Якщо раніше державний ре­єстратор перевіряв документи на наявність підстав для відмови у державній реєстрації, на сьогодні законопроєкт № 1056­1 зобов’язує державного реєстратора перевіряти дійсність довіреності в Єдиному реєстрі довіреностей, справжність кожного аркуша документа, який викладений на спеціальних бланках нотаріальних документів, справжність судового рішення за даними Єдиного державного реєстру судових рішень, інформацію з Державного реєстру актів цивільного стану громадян.

Також підкреслю, що відповідно до зміни до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб — підприємців та громадських формувань» заявником під час відчуження частки/частини частки у статутному капіталі товариства є покупець і продавець або уповноважений ними представник. Іншими словами, реєстраційну заяву на внесення змін до відомостей про склад учасників товариства мають підписати обидві сторони правочину з відчуження частки/частини частки статутного капіталу, що є досить вагомим нововведенням.

 

-->