Репортаж: Банківські збори

Сергій РУЖЕНЦЕВ,
редактор розділу «Спочатку»

VII Legal Banking Forum відкрив цьогорічний бізнес-сезон юридичних заходів 2021 року, що проводяться під егідою видавництва «Юридична практика», та виявив низку актуальних для банківського сектору правових питань

Співорганізатором форуму виступив «Фінклуб», експертним партнером — ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери». Після тривалої перер­ви провідні фахівці банківського сектору, адвокати та посадовці відразу взялися до обговорень стану економіки під впливом коронавірусу та новітніх тенденцій.

За словами Кирила Шевченка, голови Національного банку України, який виступив з привітальним словом до учасників форуму, у 2020 році економіка пережила спад у 4,4 %. Проте НБУ очікує, що цього року втрачені показники буде відновлено на рівні близько 4,2 % у середньостроковій перспективі. І ключову роль у цьому відіграватиме саме банківський сектор. Найближча мета НБУ — збільшити іпотеку з поточних 0,7 % до 2 % ВВП. Сьогодні ж банки переважно кредитують вторинний ринок. Говорили про захист кредиторів, позичальників, інвесторів та спільну роботу уряду з НБУ щодо скорочення частки непрацюючих активів.

Учасники не обійшли стороною й питання доступності кредитів. Тим більше, що Мінфін уже розробив програму «Доступні кредити 5–7–9 %» для широкого кола громадян, в межах якої Фондом розвитку підприємництва підписано договори про співробітництво з 25 банками.

Звісно ж, банківський сектор має й низку проблем, які учасники форуму ставили на порядок денний. Це і сумна статистика невиконання судових рішень, і сукупний держборг України, який досяг 84 млрд доларів США — в 2,3 разу більше, ніж доходи бюджету за рік, і багато іншого. Однак є й позитив: після переформування ринку та прийняття нового валютного законодавства у банків та інших суб’єктів ринку покращилась взаємодія з регулятором.

Перші особи провідних банків висловили власне бачення ситуації на ринку, потреби і тренди. Серед них — потреба рухатися в сторону малого та середнього бізнесу, приватного корпоративного сегменту, розвивати інвестиційні проєкти (особливо експортно-орієнтовані). Шукають банки й резерви, а також активно цікавляться діджиталізацією у сфері фінансових послуг. Останньому питанню присвятили окрему сесію, де серед ключових трендів експерти виокремили online-банкінг та digital, що мають призвести до трансформації банківських відділень у цифрові та бізнес-хаби для клієнтів. А це, у свою чергу, потребує юридичного супроводу та уваги до сфери GDPR і майбутнього Закону України «Про платіжні системи», а також єдиного на сьогодні інструменту регуляції захисту і передачі даних — Закону України «Про захист персональних даних».

У фокусі уваги опинились і зловживання в банківській сфері та відповідальність банків, питання доступу до банківської таємниці, невизначеності перспектив судових процесів Фонду гарантування вкладів фізичних осіб за позовами до пов’язаних з банком осіб. А також врегулювання процедури розподілення Фондом майна коштів після ліквідації банку та багато інших питань, що стосуються стягнення заборгованості. Не менш актуальним залишається і пошук та повернення NPL-активів, управління непрацюючими кредитами та нюанси законопроєкту № 4241 — першої за 30 років спроби ввести у законодавче поле понятійну базу цього напряму та вирішити низку питань практики. Серед ідей, зок­рема, наголошувалось, що сприянню розв’язанню проблем простроченої заборгованості може допомогти створення Вищого спеціалізованого суду у сфері фінансових послуг.

Сам форум отримав акредитацію Національної асоціації адвокатів України (8 балів), а за своїм закінченням — схвальні відгуки від учасників.


-->