Форум: Польова участь

Сергій РУЖЕНЦЕВ,
редактор розділу «Спочатку»

Фінансування та інфраструктура агросектору, ринок землі, що незабаром відкриється в Україні, та захист власності — ключові теми III Business & Legal Agri Forum

Цьогоріч Генеральним партнером III Business & Legal Agri Forum виступила ЮФ ADER HABER, а організатором за традицією стало видавництво «Юридична практика». Рівень заходу отримав 8 балів за акредита­цією Національної асоціації адвокатів України.

Недавно Міністерство аграрної політики України провело стратегічну сесію, присвячену розвитку аграрної галузі до 2030 року. Тож перед учасниками Форуму звітував заступник міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України Тарас Висоцький. У своєму відеовключенні він звернув увагу присутніх на основні стратегічні напрями розвитку в галузі: доступ агровиробників до інновацій і ресурсів, розвиток ефективної інфраструктури, впровадження нових технологій, відкриття експортних ринків та диверсифікації продукції, що експортується. Проте, наприклад, у експортерів пшениці не всі з положень Стратегії — 2030 викликали схвалення. На противагу було озвучено проблеми з недостатньою держпідтримкою, проаналізовано позиції України як виробника та експортера зернових культур, озвучено основні тенденції та проблеми з фінансуванням (кредитами, інвестиціями).

Серед важливих аспектів галузі — доступ до фінансових ресурсів і фінансових інструментів Європейського Союзу для українських аграріїв. Окреме питання дискусії було присвячене інфраструктурним проєктам, що реалізуються в Україні. Зок­рема, портова логістика, річковий і залізничний транспорт.

Позиції України на світовому ринку продовольства, особливо українського експорту та імпорту, обговорювали в форматі відкритого інтерв’ю між Тарасом Качкою, заступником міністра розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України — торговим представником України, і Ярославом Грегірчаком, заступником бізнес-омбудсмена в Україні.

Але дискутували учасники Форуму переважно з питань суто юридичного характеру. Говорили про нюанси виконання судових рішень в аграрному секторі, переваги приватних виконавців та аграрні розписки. Окрему сесію було присвячено ринку землі. Оскільки в Україні ринок землі формально був відкритий торік разом із прийняттям Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обороту земель сільськогосподарського призначення» (Закон № 552-ІХ), що набуде чинності вже з 1 липня 2021 року. Проте відкритими залишаються ще безліч питань, серед яких — проблеми з кадастрами, труднощі роботи нотаріусів на ринку землі (відсутність реєстрів, які належним чином були б інтегровані), недостатнє використання можливостей інституту довірчої власності, особливості реалізації переважного права орендаря на придбання земельної ділянки з відкриттям ринку землі та його захист, проблеми протидії рейдерству тощо.

Учасники заходу також розглянули основні підходи Верховного Суду у спорах про захист права власності. Не оминули й тему цифрового майбутнього агрокомпаній та впровадження новітніх технологій. Прогнозується, що вже у найближчому майбутньому due diligence агропідприємств проводитиметься «з кабінетів юристів» — спеціальна програма за заданими параметрами проводитиме аналіз і надаватиме варіанти рішень щодо проблематики по певних об’єктах, які продаються.

Та як би там не було, але вже сьогодні юристи активно готуються надавати консультації щодо різних аспектів аграрного права в галузі, на яку чекають стрімкі зміни.

-->