Читальня: Рік зачинених дверей

Марина БАХОЛДІНА

За даними мовного омбудсмана Тараса Креміня, торік зачинились 343 видавництва і 48 книгарень. Чи тільки пандемія винна? Зрозуміло, що помилки в менеджменті легше за все списати на COVID-19, але ж не в таких масштабах. Пам’ятаєте, в травневому номері писали про законопроєкти № 5238 та № 5239, які пропонують свій шлях підтримки видавничої діяльності, виготовлення книжок та їх розповсюдження? Якщо судити за даними Ради, то вся робота по них зупинилась навесні. Прикро, але тим, хто закрився минулого року, і це не допомогло б. Але про позитив. Книжки ще є, книгарні — теж, онлайн — працює

 

КНИГА: Авангардне мистецтво в Україні, 1910–1930: пам’ять, за яку варто боротися

АВТОР: Мирослав Шкандрій

ПЕРЕКЛАД: Ірина Семенюк

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

Ця книга об’єднує різні дослідницькі есеї, які знайомлять з українським авангардом сторічної давнини. Автор показує досвід цілого покоління митців, яким «пощастило» відчути довоєнні роки в європейських містах, хаос 1917–1922 років та кінець вільних радянських 20-х років.

Чимало митців, які вважали себе українцями, народились і працювали на території України, нині відомі у світі як представники російської чи європейської культури. Цією книжкою Мирослав Шкандрій повертає українським авангардистам українське обличчя, викрадене колоніальним минулим. Тут Україна постає мультинаціональною країною з багатою культурою, яка надихала сміливі мистецькі порухи. Автор прискіп­ливо досліджує життя і творчість митців 20–30-х років ХХ століття, зокрема Давида Бурлюка, Казимира Малевича, Івана Кавалерідзе, Дзиґи Вертова, Вадима Меллера, Михайла Бойчука.

Здається, що саме Мирослав Шкандрій мав написати цю книгу, він є канадським літературознавцем і мистецтвознавцем українського походження, автором монографічних досліджень з історії української літератури й культури. Організатор виставки у Канаді «Феномен українського авангарду 1910–1935. The Phenomenon of the Ukrainian Avant-Garde 1910–1935. Le Phenomene De L’Avant-Garde Ukrainienne, 1910–1935».

 

КНИГА: Дикі інтер’єри. Красиві рослини в чудових просторах

АВТОР: Гілтон Картер

ПЕРЕКЛАД: Юлія Мисник

ВИДАВНИЦТВО: ArtHuss

Гілтон Картер — стиліст інтер’єрів/рослин, режисер, митець, його інстаграм @hiltoncarter — окрема пісня про рослини і гарні фото. Любов до рослин та особливе бачення автора допоможуть створити розкішний інтер’єр, який даруватиме не тільки красу, але й добре самопочуття. Спершу Гілтон розповідає власну історію захоплення та натхнення рослинами, а також про десять своїх найулюбленіших домашніх рослин. Згодом він запрошує читачів до дванадцяти домівок любителів рослин і демонструє різноманіття зеленого декору. Від маленького будиночка у Венісі, Каліфорнія, та сонячного лофта в Нью-Йорку до квартири в Берліні, прикрашеної вінтажними знахідками, та помешкання мисткині-керамістки в Барселоні — тут зібрано ідеї для будь-яких прос­торів та бюджетів.

Звісно, в книжці описані умови різних приміщень та особливості рослин, які до них найкраще пасуватимуть: тропічна вологість ванної, різкі перепади температури кухні, прохолодна півтемрява коридорів або спальні. Гортаючи сторінки, ви знайдете безліч порад із дизайну інтер’єру: як перетворити ліроподібний фікус на композиційний центр кімнати, як створити кілька ярусів рослин за допомогою підвісних кошиків, як зібрати найкращу полицю для рослин — і зрозумієте, як саме рослини можуть змінити на краще ваш дім.

Ідеальний ключ для озеленення домівок чи офісів.

 

КНИГИ: У мою вчительку вселився прибулець! / Обід для шпигуна

АВТОР: Памела Бутчарт

ПЕРЕКЛАД: Сергій Стець

ІЛЮСТРАЦІЇ: Томас Флінтем

ВИДАВНИЦТВО: ArtBooks

Дві окремі книжки про пригоди в школі. У першій книжці молодші школярі будуть «рятувати» світ від прибульців. Спойлер — прибульці вселяться взагалі в усіх дорослих зі школи. Ну а як інакше пояснити той факт, що вчителька, секретарки та директор стали супердобрими?

У другій книжці до школи Іззі та її друзів приїжджає новенька — Матільда із Франції. Діти зустрічають її як рідну, але виявляється, що вона схожа на шпигунку. Як будуть охороняти державні таємниці?

Памела Бутчарт — шотландська дитяча авторка та викладачка філософії у середній школі. Томас Флінтем — ілюстратор цих книжок, любить фільми, комікси, японські відеоігри, Різдво та шоколад. А ще в нього вдома дуже багато книжок (він інколи думає, що це занадто, а потім купує ще кілька).

 

КНИГА: Матера вам не наймичка, або Чому діти це — прекрасно...

АВТОР: Катя Бльостка

ВИДАВНИЦТВО: Віхола

Катя Бльостка — «матера» чотирьох синів, блогерка, зараз живе у США. Є ймовірність, що тексти Каті ви вже зустрічали в соцмережах, тому можете уявити цілу книгу «про радість материнства». Ні, вона є та радість, але зовсім не так, як прийнято уявляти, фотографувати і хвалитись.

Книга про материнство від перших двох смужок на тесті і до 1 рочку дитини. Про реальне, живе, неідеальне материнство. Про «матеру», яка через гумор та самоіронію, використовуючи навіть лайку, намагається «день перестояти і ніч передержатись».

Ця книжка для мам, щоб підтримати і надихнути; майбутніх мам, щоб налаштуватись і знати, чого чекати; бабусь, щоб згадати і пережити знову; і татусів, щоб краще зрозуміти всіх цих дам.

 

КНИГА: Ловець пластику та інші професії майбутнього

АВТОРИ: Софія Россі, Карло Канепа

ПЕРЕКЛАД: Ксенислава Крапка

ІЛЮСТРАЦІЇ: Лука Полі

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво Старого Лева

Як ловець пластику може рятувати океани від забруднення? Чи вмітиме кравчиня ДНК вирізати та лагодити геноми, уражені захворюванням? І чи вдасться клонувальнику вимерлих видів зберегти ті, яким загрожує небуття?

Завдяки цій книжці ви дізнаєтеся, що за кілька років, можливо, матимете змогу відроджувати біологічні види, що вимерли багато тисяч років тому, чи будувати будинки в неможливих місцях. Ви зможете відкривати захворювання, про існування яких ми зараз навіть не підозрюємо, або ж очищувати повітря, яким дихаємо.

Книга для дітей від 7 років, але будьмо відвертими, про професії, які будуть затребуваними через 10–20 років, потрібно знати і батькам.

 

КНИГА: Дурень

АВТОР: Крістофер Мур

ПЕРЕКЛАД: Ольга Тільна

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

Говориш «Крістофер Мур» — маєш на увазі містику, секс та гумор. У принципі, непогане дозвілля для дорослих, якщо є бажання трохи пофантазувати. Українською мовою «Дурень» — перший переклад Мура, тому не можемо обійти його стороною. Хоча, якщо ви палкий фанат Шекспіра і не витримуєте жодних посягань на класику, то обходьте без вагань.

«Дурня» називають одним із найкращих романів Крістофера Мура. Головним героєм книги стає блазень шекспірівського короля Ліра. Останній рік життя короля у викладі інтригана, стратега, гуляки і блазня — якщо коротко про сюжет.

 

КНИГА: За лаштунками імперії

АВТОР: Віра Агеєва

ВИДАВНИЦТВО: Віхола

Віра Агеєва — професорка Національного університету «Києво-Могилянська академія», лауреатка Шевченківської премії, феміністка, котра однією з перших у пострадянську добу заговорила про потребу ревізії патріархальних цінностей.

У цій книжці авторитетна літературознавиця Віра Агеєва через призму культурного процесу аналізує український спротив імперії та боротьбу за збереження колективної пам’яті.

Як пише у передмові Оксана Забужко, у Соломії Павличко була ідея прочитати літературу ХІХ–ХХ століть як літературу «помсти». Віра Агеєва віддає належне цій ідеї та йде далі, два століття класичної, шкільної укрлітератури предстають літературою війни, в тому числі і гібридної в сучасному розумінні слова.

 

КНИГА: Писати аналітику може кожен

АВТОР: Катерина Зарембо та інші (Ірина Лапшина, Ілона Сологуб, Тарас Доронюк, Анна Юрґен)

ВИДАВНИЦТВО: Віхола

Катерина Зарембо та група дослідників Національного університету «Києво-Могилянська академія», Українського Католицького університету та Київської школи економіки привідкривають завісу над роботою аналітиків, розбираючи аналітичний текст від задуму та призначення до структури та оцінки його ефективності. Автори показують, як провести необхідний дослідницький аналіз, вибудувати аргументи, обрати стиль написання та не лише зацікавити, але й переконати свою аудиторію. Тобто книжка корисна навіть у роботі юриста.

Або, тим більше, у роботі юриста. На жаль, досі юридичні тексти намагаються ускладнити, щоб показати, що ніхто, крім автора, такого «мудрого» тексту не розбере. Однак автори книжки переконують, що аналітичний текст може бути елегантним та захопливим, а головне — спричиняти зміни у діях чи свідомості. Вміти писати такий текст — корисна навичка у сучасному світі.

 

КНИГА: Апокаліпсис: 40 правил виживання

АВТОР: Юрій Нікітінський

ІЛЮСТРАЦІЇ: Еліна Цильке

ВИДАВНИЦТВО: ArtBooks

 

Юрій Нікітінський та Еліна Цильке зробили справжню бомбу сміху. Навіть, якщо йдеться про кінець світу. Смішна вітамінка має піти на користь на початку нового навчального року.

У книжці є життєвоважливі правила виживання у жартівливій формі. Комікс показує дітям, що сміятися над собою і бути СОБОЮ — це кльово! В яскравих ілюстраціях дитина впізнає себе і точно запам’ятає поради.

-->