Подія: Придатні виконавці

Приватні виконавці диджиталізуються, встановлюють нові етичні стандарти в професії та готуються до впровадження нового законодавства

Видавництво «Юридична практика» вже вп’яте провела Конференцію з виконавчого провадження, яка традиційно збирає провідних фахівців цієї сфери права для обговорення нагальних проблем та їх можливого розв’язання. Партнерами заходу виступили: ЮФ GRACERS, ЮФ MITRAX, ЮК AS Legal, Бюро приватних виконавців «Альтернатива», приватні виконавці Андрій Авторгов та Дмитро Куліченко.

Захід розпочався з доповіді Юлії Зарічанської, заступниці начальника відділу розгляду запитів і звернень народних депутатів, органів державної влади та юридичних осіб управління розгляду звернень та організації роботи департаменту державної виконавчої служби Міністерства юстиції України. Свій виступ вона присвятила темі диджиталізації процедури стягнення боргів. За її словами, основна трансформація процедури стягнення боргів почалася з прий­няттям у 2016 році Закону України «Про виконавче провадження». Відтоді виконавці отримали безпосередній доступ до реєстрів та баз даних, ­запроваджено певні процедурні обміни інформацією з автоматизованою системою виконавчого провадження, в якій працюють виконавці, а також з іншими реєстрами та ­інформаційними системами органів державної влади. А із запровадженням у 2019 році процедури автоматизації арешту коштів на рахунках у боржника зняття арешту з таких кош­тів стало вагомою віхою у процесі виконання судових рішень. Сьогодні вдосконалено інформаційний обмін з податковою службою та з МВС, ведеться робота із впровадження АСВП (Автоматизованої системи виконавчого провадження), у найближчих планах — запровадження електронного документообігу платіжних вимог між виконавцями, банківськими установами та органами тощо. Крім того, у доповіді зазначалось, що Нацбанк уже тестує Міжнародний стандарт платежів ISO­222, що дозволить отримати доступ до даних системи електронних платежів, з якою будуть пов’язані всі банківські установи. А також очікується запровадження електронного документообігу платіжних вимог на примусове списання коштів.

Чистота професії державного та приватного виконавця — тема другої сесії конференції за модеруванням Сергія Саченка, директора з розвитку бізнесу Legal High School, адвоката. Експертну дискусію розпочали з обговорення законопроєкту № 5660, що викликає неабиякий інтерес серед спільноти виконавців. Валерій Божик, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань правової політики, зазначив, що наразі 1200 правок надійшло до Комісії, які мають бути опрацьовані до другого читання. Законопроєкт посилює змішану модель системи виконання судових рішень шляхом розширення повноважень приватних виконавців. Серед не менш важливих тем, які порушували інші поважні спікери конференції, — доступ до професії виконавця в Україні (вимоги, кваліфікаційні іспити, зміни в законодавстві), процесуальні та позапроцесуальні межі допустимої поведінки, питання етики та її зв’язку з верховенством права, виходом на нормативний рівень, формування бездоганної репутації в професії. Не оминули експерти й питання дисцип­лінарної відповідальності.

А завершили день найбільш актуальними питаннями процесуальних нововведень та судової практики. Під час третьої сесії, модератором якої виступив приватний виконавець Дмитро Куліченко, учасники підняли пласт проблематики, пов’язаної, зокрема, з реалізацією Агентством розшуку та менеджменту активів арештованого майна, оскарження результатів електронних аукціонів та договорів купівлі­продажу в розрізі судової практики, специфіки судового контролю виконавчого провадження. А насамкінець учасники обговорили перспективи запровадження нових методів та процедур у виконавчому процесі.

-->