Форум: Нові улови

Ключові тренди в професії інхаусів, юридичних радників та у бізнесі їхніх клієнтів намагались вловити учасники дискусій під час Форуму юрисконсультів

IX Щорічний форум юрисконсультів, що відбувся 6 жовтня ц.р., за традицією зібрав у стінах Прем’єр Палас готелю провідних фахівців права. Захід було організовано видавництвом «Юридична практика» за підтримки Генерального партнера — ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери», Професійного партнера — ЮК VB PARTNERS та Спеціалізованого партнера — ЮК ADER HABER.

Учасники розпочали дискусії з ключових змін бізнес­клімату в Україні та світі. Перед початком першої сесії її модератор, керуючий партнер ЮК «Алєксєєв, Боярчуков та Партнери» Сергій Боярчуков, звернув увагу на те, що Світовий банк припинив складати рейтинг Doing Business, який завжди слугував своєрідним орієнтиром, а отже, стає не зовсім зрозуміло, як відтепер оцінювати роботу реформаторів. Адже багато чого змінилося, зокрема скарги, що стосуються податкових питань, які надходять до присутнього на форумі бізнес­омбудсмена України Марчіна Свєнчіцького від підприємців. За його словами, раніше це були питання повернення ПДВ, наразі ж вони стосуються включення компаній до списку ризикованих. Серед інших проблем, які піднімали спікери, — загальне погіршення бізнес­клімату, недовіра до правоохоронних органів, судової влади, кадрові питання і трудова міграція, проблеми захисту власності, санкційна політика, дискримінаційність нових правил та обмежень при взаємодії з банками тощо.

Щоб справлятися з незліченною кількістю подібних проблем, інахусам передусім потрібно подбати про управління юридичною функцією в компаніях, що і стало темою другої сесії за модераторства партнера­співзасновника ЮК VB PARTNERS Дениса Бугая. Тут порушувалося питання мотивації персоналу та створення умов і стимулів для розвитку та вдосконалення юристів. Були озвучені нові погляди на успіх та прийняття складних рішень. Говорили про показники ефективності, внутрішній аудит юрдепартаментів, реінжиніринг та нові моделі аутсорсингу. Наголошувалось та тому, що юридичні радники можуть допомогти компаніям трансформувати їхню юридичну функцію. Не обійшли і проблеми кадрового наповнення, а також пошуку синергії у взаємодії юрфірм та інхаус­команд.

Власним досвідом на майстер­класі «Юрисконсульти як інфлюєнсери щодо змін у компанії» з учасниками поділилась Ольга Лук’янова, директорка юридичного департаменту, комплаєнс­офіцерка ГК «Хенкель в Україні». Вона назвала юристів не просто рушіями технологічних змін та інноваційних рішень, а «високоінтелектуальними військами». Зок­рема, на прикладі впровадження корпоративного чат­бота поділилась досвідом успішного запровадження унікальних ІТ­рішень в юриспруденції.

Третя сесія відбулась у форматі lifehacking: у паралельних сесіях учасники форуму заслухали доповіді спікерів про особливості взаємодії з державою, партнерами та контрагентами і змогли дізнатись про успішні кейси та методи роботи від провідних фахівців права.

Не менш цікавими стали й вис­тупи експертів у рамках четвертої сесії — expert talk з корпоративного і трудового права, а також проблематика вирішення спорів, які привернули увагу учасників виступами цілої плеяди спікерів — від суддів до партнерів юрфірм та відомих на ринку юрисконсультів.

Найбільш гарячі спори залишились на останню, п’яту, сесію у форматі «батлу», де були порушені питання взаємодії юрфірм із зовнішніми радниками. Попри різницю інтересів і поглядів по обидва боки барикад, учасники спробували віднайти історії успішної взаємодії. Говорили про важливість залучення зовнішніх радників у зв’язку з погіршенням бізнес­клімату та очікування від них унікальних компетенцій і рішень. Посперечались про баланс попиту і пропозицій, про те, які юридичні послуги насправді потрібні бізнесу, про аутсорсинг та пошуки точок співпраці з клієнтами.

А завершальним акордом Форуму стала урочиста церемонія нагородження найкращих юрисконсультів року.

-->