№10 Жовтень 2021 року → У вільний час

Читальня: Збираємо подарунки

Марина БАХОЛДІНА

Зазвичай опитування безжальні до тих, хто бажає подарувати книгу. Серед очікуваних подарунків її називають вкрай рідко. Можливо, це через те, що люди, які люблять книжки, не проходять опитування. Можливо, варто визнати, що нас, книжкових фанатів, мало. Можливо, книгу розглядають як додаток до головного подарунка — чому й ні? Отож, цей номер ви побачите в листопаді, чесно раджу замовляти книжки як головний подарунок чи у довісок до інших уже зараз: не загубляться на пошті і вам спокійніше буде, що все готово

 

КНИГА: Фізична (не)активність. Що насправді робить нас здоровими?

АВТОР: Деніел Ліберман

ПЕРЕКЛАД: Олена Любенко

ВИДАВНИЦТВО: Лабораторія

Знову книжка про здоров’я! Найкращий подарунок лежебоці. Автор — професор еволюційної біології в Гарвардському університеті; дослідник еволюції бігу і ходьби. Сам у вільний час полюбляє пробіжки, мабуть, тому і видав книжку про основні міфи, пов’язані з фізичною активністю.

Головний гачок книги — автор стверджує, що, по суті, людина і не повинна бігати, ходити у спортзал та постійно бути зайнятою. Це не природно (дякую). По своїй суті люди більш ліниві, спокійні та долучають фізичну активність лише тоді, коли це справді потрібно (ось вона — людина розумна). Книжка показує, наскільки здоровий спосіб життя у його звичному розумінні видається нелогічним, але це не означає, не варто дбати про фізичне здоров’я. Потрібно інакше сприймати більшість поширених упереджень: сидіння, наприклад, саме по собі не вбиває, ми просто неправильно сидимо і забагато їмо.

Окрім самих лише досліджень занять спортом, книжка зосереджується і на всіх суміжних темах: харчування, сон, біологічні особливості людського організму.

 

КНИГА: Несподівана місія Санта-Клауса

АВТОР: Мікеле Д’Іньяціо

ІЛЮСТРАЦІЇ: Серджо Олівотті

ПЕРЕКЛАД: Ірина Кащей

ВИДАВНИЦТВО: Читаріум

Продовження минулорічної «Таємної роботи Санта-Клауса» розраховане на вік від 4 до 9 років, щедро ілюстроване та викликає одне бажання — повернутись у дитинство, з’їсти кіло мандаринок і читати. Бажань виявилось більше.

Отже, Санті жилось більш-менш спокійно, він знайшов улюблену справу — створення іграшок для дітей, спілкувався з Біче та читав листи від дітей. Але одного разу до нього потрапив незвичайний лист від маленької дівчинки з дивним проханням, яке майже неможливо здійснити...

 

КНИГА: Моїми словами

АВТОР: Рут Бейдер Ґінзберґ

ПЕРЕКЛАД: Ната Гриценко

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво

Книгу очікують з друку на початку листопада і вона має стати найкращим подарунком і на професійні свята, які будуть далі в році, і на всі інші.

Про всяк випадок нагадаємо, що Рут Бейдер Ґінзберґ — професійна легенда та культурна ікона американського судочинства, одна з перших жінок у Верховному суді США та невтомна захисниця гендерної рівності. «Моїми словами» написана за участю Мері Гартнетт і Венді В. Вільямз, коментоване видання обраних статей, виступів і записок Ґінзберґ від її шкільної до суддівської лави, переконливо демонструє широту юридичних інтересів судді, її правничу скрупульозність та глибоку відданість ідеалам рівності для всіх, а також вдячність усім, хто торував шляхи для неї й наступних поколінь.

Видання перекладу книги відбулось з ініціативи Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» за підтримки Європейського Союзу та Міжнародного фонду «Відродження» в рамках спільної ініціативи «EU4USociety».

 

КНИГА: Історія європейської ментальності

ЗА РЕДАКЦІЄЮ: Петер Дінцельбахер

ПЕРЕКЛАД: Володимир Кам’янець

ВИДАВНИЦТВО: Літопис

Це новий наклад книги, яку ставлять у розділ «Філософія та право», — ви зрозуміли, для кого подарунок, так?

Історію європейської ментальності від античності й до наших днів досліджено крізь призму формування i розвитку основних концептів людського життя: релігійності, сексуальності та кохання, хвороби, віку, смерті, страхів, комунікації, «свого» й «чужого», простору i часу тощо. Доступний виклад матеріалу заохотить до читання не тільки фахівців — істориків, культурологів, етнологів, — але й усіх, хто цікавиться культурно-історичним розвитком європейських народів.

Якщо коротко, то книжка дає відповідь на питання, «чому європейці так європейці». Окремі цитати можна зберегти в закладки для швидкої відповіді, коли в інтернеті хтось не згоден.

 

КНИГА: Взаємодія з ворогом. Як працювати з людьми, які не викликають ні довіри, ні симпатій

АВТОР: Адам Кехейн

ПЕРЕКЛАД: Дмитро Кожедуб

ВИДАВНИЦТВО: Лабораторія

І це теж ідеальний подарунок для юристів.

Автор — провідний фасилітатор з досвідом роботи у понад 50 країнах світу з представниками різних професій, від держслужбовців і політиків до бізнесменів і митців. Очолює міжнародну консалтингову компанію Reos Partners, яка займається процесом вирішення складних конфліктних ситуацій.

Усім знайома ситуація, коли потрібно розв’язувати певну проблему, але залучені до цього процесу люди мають цілковито різні бачення подальших дій. Рішення затягується, робота стоїть на місці, переговори займають години, дні, тижні…

Адам Кехейн пропонує чіткий план дій щодо того, як можна співпрацювати з кимось особисто тобі неприємним та кардинально інакшим. Його методика допоможе уникати неприємних моментів удома, на роботі й у повсякденному житті та досягати поставлених цілей.

 

КНИГА: A history of Ukraine. A short course

АВТОР: Олександр Палій

ВИДАВНИЦТВО: А-ба-ба-га-ла-ма-га

А це подарунок іноземцям, які живуть тут. Видання англійською, але, кому цікаво, є українська книга 2017 року.

Автор — історик та політичний консультант, надає в книзі уявлення про найважливіші повороти в розвитку України протягом всієї історії її існування та навіть задовго до цього, починаючи з виникнення виду Homo Sapiens та Льодовикового періоду і закінчуючи подіями останніх років.

 

КНИГА: Найкоротша історія Європи

АВТОР: Джон Герст

ПЕРЕКЛАД: Анна Вовченко

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

Автор — історик і суспільний оглядач, написав курс про європейську історію, викладав в Університеті Ла Троба, працював редактором популярного історичного журналу Historical Studies, співпрацював із Film Australia та Національним музеєм Австралії.

У книжці є все те, що ми так любимо: права власності, римляни і не­очікувані висновки.

Автор розповідає, які наслідки мали італійське Відродження, німецька Реформація, англійський парламентаризм і революційно-демократичні зміни у Франції. Як друкарство врятувало Лютера від вогнища, що спільного між романтизмом і націоналізмом, як дві світові війни змінили Європу?

Так, автор австралієць, тож погляд зі сторони забезпечений.

 

КНИГА: Киянин

АВТОР: Кирило Талер

ПЕРЕКЛАД: Андрій Климчук

ВИДАВНИЦТВО: Люта справа

А це подарунок для фанатів міського фентезі. Так вийшло, що у нас багато книжок цього жанру від сусідів, а власних — не дуже.

Міське фентезі вимагає сучасних міфів, міських, як пацюків у московському метро.

Кирилу Талеру вдалося не тільки сконструювати міфічний і логічний світ, але й змусити читача повірити в його реальність. Сюжет закручений ще на серію книг.

А описи давнього Києва заслуговують на окрему увагу.

Трохи про сюжет: юнак Нестор — киянин, який виявляється двійником іншої особи і на нього оголошують полювання. Загибель загрожує і Києву. Жанрове.

Кирило Талер — це творчий псевдонім Вадима Народицького. За освітою він театральний режисер, в минулому — бард, автор сотень пісень та віршів, оглядач комп’ютерних ігор, активіст Революції гідності, зооволонтер, партієць Демсокири.

 

КНИГА: Що не так зі скандинавами? Правда і міфи про найщасливіших людей

АВТОР: Майкл Бут

ВИДАВНИЦТВО: Наш Формат

Книжка року Британської гільдії письменників-мандрівників. Передзамовлення на книгу-викриття всіх ваших х’юге, мінімалізму та інших радощів з півночі. Щоправда, викривач-британець, можливо, трохи заздрить?

Майкл вирішив розповісти найправдивішу історію про жителів нордичних країн: неідеальних, але справді задоволених життям. Усі світові рейтинги щастя — не вигадка. Але ще варто розібратися, що таке щастя для скандинавів. Який зворотний бік? Що, як жителі нордичних країн також закидаються антидепресантами, вірять в ельфів, платять здирницькі податки, терплять жахливу погоду й не будують амбітних планів?

 

КНИГА: Подолати минуле. Глобальна історія України

АВТОР: Ярослав Грицак

ВИДАВНИЦТВО: Портал

Ну і щоб «добити» історичну тему — українська історія українською від Ярослава Грицака, історика, професора Українського католицького університету, редактор журналу «Україна модерна», автора численних публікацій з модерної історії України. Поєднання глобального та локального є нагальною потребою для тих, хто намагається знайти вихід із кризи сучасності. Книжка пропонує такий підхід до сучасної України. Автор зазначає, що Україна утворилася внаслідок глобалізації та модернізації, разом із найтемнішими їх сторонами, пов’язаними з масовим насильством. Однак минуле — це не тюрма. Воно завжди залишає місце для вибору. Видання звертається до минулого, аби краще зрозуміти, де зараз є Україна і світ та куди вони могли б рухатися далі.

-->