Світ: Новини звідусіль

Талантам поталанить

Лідери юридичного ринку США цьогоріч влаштовували справжні «вій­ни за таланти», намагаючись залучити найкращих юристів до своїх офісів. Гравці ринку оптимістично налаштовані щодо клієнтського попиту та прибутків, проте багато хто проявляє підвищену стурбованість кадровими проблемами, оскільки компанії намагаються наймати дедалі більше юристів для вирішення швидко зростаючих обсягів роботи. Про це пише портал The Global Legal Post.

Недавній звіт 2021 Law Firm Business Leaders Report від Tompson Reuters показує, що більш ніж половина фірм (51 %) наразі розглядають придбання та утримання талантів як високий ризик для майбутньої прибутковості. Близько 31 % респондентів стурбовані тим, що конкуренти переманюють персонал. І це, своєю чергою, стає другою найбільшою проблемою в наступному році. Тоді як підвищення зарплати співробітників опинилося на третьому місці для 29 % опитаних лідерів юридичного бізнесу.

І все ж таки як у США, так і у Великій Британії, як повідомляє портал, суттєво ростуть зарплати юристів. І «війна за таланти», яка розгорнулась цього літа, схоже, не припиняється. А значна частина респондентів заявила, що очікує наступного року зростання (від помірного до високого) майже за всіма показниками прибутковості, включаючи збільшення попиту на юридичні послуги, продуктивність і прибуток на одного партнера.

 

Онлайн у законі

Європейська комісія у грудні 2021 року опублікувала проєкт керівного документа, в якому викладаються права працівників для онлайн­компаній, таких як Uber та Deliveroo, повідомляє Jurist.org.

Йдеться про комплекс заходів, спрямованих на сприяння розвитку цифрових робочих платформ для забезпечення того, щоб працівникам були надані ті самі трудові права, що й типовим «працівникам» ЄС, оскільки ці платформи по суті є «роботодавцями». Документ викладає позицію ЄС щодо так званих gig­workers (незалежних підрядників), які незабаром зможуть отримувати оплачувану відпустку та компенсацію за нещасні випадки на виробництві. Щоб отримати всі ці права, Європейська комісія має спочатку показати, що технологічні компанії, такі як Uber, дорівнюють традиційним компаніям відповідно до законодавства про конкуренцію. Завдяки цьому процесу буде знайдено правову визначеність для самозайнятих платформ, яка раніше не створювалася.

Пропоновані керівні принципи можуть застосовуватися до 4,1 млн працівників у 27 країнах ЄС із 28 млн працівників, які нині працюють у цих цифрових компаніях.

-->