Форум: Енергетична партія

Учасники VI Business & Legal Energy Forum переконані, що енергетична криза може стати тим чинником, який стимулюватиме галузь до розвитку

VI Business & Legal Energy Forum, який відбувся 17 листопада в Києві, зібрав провідних учасників ринку та юридичних радників для обговорення ключових трендів розвитку енергетичного сектору. Партнерами заходу виступили: ЮФ GRACERS, ЮК KPMG Law Ukraine, Юридична група LCF, АО LES, ЮФ Redcliffe Partners, ЮК Altelаw, ЮФ Dentons, АК «Соколовський і Партнери» та операційна компанія ДТЕК Енерго. Учасники заходу цьогоріч, як і в попередні роки, зосередилися на актуальних питаннях енергетичної безпеки України та використанні альтернативних джерел енергії, нюансах функціонування ринку електроенергії, тенденціях судової практики й перспективах інвестиційних енергетичних арбітражів.

Енергетична безпека стала предметом дискусій першої сесії, модератором якої виступив Дмитро Федорук, партнер, керівник практики енергетики ЮФ Redcliffe Partners. Серед головних трендів — ­зелена енергетика. Про її перспективи розповів Максим Сисоєв, партнер МЮФ Dentons. Він зазначив, що цей вид генерації все ще залишається цікавим для інвесторів, бізнесу і юридичного консалтингу. Водночас частка відновлювальної енергетики в загальному енергобалансі держави досі незначна, а деякі сегменти суттєво відстають.

Окремі перспективи правового регулювання виробництва водню висвітлив у своїй доповіді Артем Семенишин, виконавчий директор ГС «Асоціація сонячної енергетики України». Він заявив, що водень є шансом, використання якого дасть нам змогу вирватися з енергетичної залежності. Енергетична ж незалежність, за словами спікера, — ­ключове питання, над яким наразі працює наша держава.

Перспективи теплової та атомної генерації були темою ­доповіді Юрія Кацера, директора відділу юридичного консультування KPMG Law Ukraine. Розповідаючи про найближчу перспективу генерації, він зосередив увагу учасників форуму на тому, що енергоблоки в більшості АЕС застарілі, а проєктний строк їх експлуатації сплинув. Для більшості енергоблоків подовжено період експлуатації на 10—15 років, і хоча є технічна можливість подовжити його ще на 20—30 років, надалі деякі енергоблоки поступово будуть виводитись з експлуатації.

Далі учасники форуму перейшли до обговорення питань функціонування ринку електроенергії. Модератором сесії став Владислав Соколовський, керуючий партнер АК «Соколовський і Партнери».

У полі зору експертів сьогодні, передусім, конкуренція на ринку електроенергії. Анжеліка Коноплянко, заступниця голови Антимонопольного комітету України (АМКУ) — державна уповноважена, прокоментувала ситуацію з дефіцитом вугілля, зазначивши, що навіть в очевидних, на перший погляд, ситуаціях АМКУ не може робити передчасних висновків, оскільки не будь­яке порушення, на яке вказав регулятор, суперечить антимонопольному законодавству, а також ще необхідно довести факт зловживання монопольним становищем.

Учасники VI Business & Legal Energy Forum також обговорили спори у сфері електроенергетики та питання відповідальності за порушення в галузі. Модерувала дискусію Ольга Савченко, партнерка ЮК «Альтело». Вона також розповіла про особливості інвестиційних арбітражів у сфері енергетики. Експертка звернула увагу на проєкт Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо стимулювання виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії на ринкових засадах», який передбачає примусовий перехід на «контракти на різницю цін» для станцій понад 50 та 10 МВт з 2023­го та 2024 років. Його ухвалення може спричинити хвилю позовів до України.

Учасники торкнулись багатьох питань практики Верховного Суду у сфері енергетики, регулювання спорів та інвестиційних арабітражів. І, за висновками експертів, енергетична криза не повинна завадити бізнесу, а навпаки — має стати стимулом для розвитку галузі в Україні.

-->