Преамбула: Уникнення зиску

Микола КОВАЛЬЧУК,
старший партнер L.I.Group, адвокат, арбітражний керуючий, доктор філософії у галузі права

Розроблення антикорупційної політики в Україні потребує визначення тактики та стратегії діяльності практично на кожному етапі. На сьогодні вкрай важливим є вдосконалення антикорупційного законодавства, розвиток у суспільстві розуміння негативного ставлення до корупції, а також причин її прояву. До того ж в ефективній діяльності антикорупційних органів важливим є уникнення зовнішнього тиску та втручання в слідчі дії. Лише в такому випадку можна очікувати на справедливі вироки.

В Україні корупція, на жаль, досі залишається яскраво вираженим явищем, яке потребує поступового викорінення. Безумовно, антикорупційна реформа, яка була запущена у 2014 році, зробила чимало позитивних зрушень. Зок­рема, це створення абсолютно нових відомств, серед яких Національне антикорупційне бюро України, Державне бюро розслідувань, Національне агентство з питань запобігання корупції, Спеціалізована антикорупційна прокуратура і, звісно ж, Вищий антикорупційний суд. Якщо всі зазначені відомства є фактично органами досудового розслідування, останній має ставити крапку у вигляді вироку. Крім того, цього року було створене Бюро економічних розслідувань, що займається чи не найпривабливішою частиною правоохоронної діяльності — економічними злочинами.

Пересічному громадянину України нелегко збагнути принцип діяльності всіх антикорупційних органів. Очевидно, що всі хочуть швидкого «закриття» корумпованих високопосадовців, але на практиці механізми працюють дещо довше і поки ще з численними недоліками.

У медіапросторі регулярно з’являються сюжети та розслідування журналістів, в яких розкриваються певні деталі корупційних скандалів, чим підігрівають інтерес суспільства. Водночас навіть резонансні справи часто залишаються замороженими, а це тільки знижує градус довіри до антикорупційних органів. Однак не все так погано, адже цього року у Вищому антикорупційному суді з’явилися перші справи, в яких фігурують топові посадовці. Услід за появою справ не забарилися і вироки, в тому числі й виправдувальні. Утім, роботи ще багато як для новостворених органів, так і в ефективному налаштуванні антикорупційної політики України.

-->