Конференція: Додаткові спори

З вересня 2021-го по вересень 2022 року в Україні відкривається «вікно можливостей» для легалізації доходів — про переваги та ризики податкової амністії розмірковували експерти

8 грудня ц.р. у КВЦ «Парковий» відбулась конференція «Податкова амністія: вихід з тіні». Захід організовано видавництвом «Юридична практика», акредитовано Національною асоціацією адвокатів України та присвячено актуальним питанням державної кампанії з доб­ровільного декларування громадянами своїх доходів. На сьогодні це вже понад 250 млн гривень, які пов’язують з виходом фінансів із тіні. Партнерами конференції виступили ЮК «Амбер», Юридична група EUCON, ЮК GRACERS, Tomash Consulting та адвокатське бюро «Якова Вороніна».

Першу сесію конференції відкрив Рустам Колесник, шеф­редактор газети «Юридична практика». Голов­ним питанням дискусій стало податкове очищення. Присутній на заході голова Комітету Верховної Ради України з питань фінансів та митної політики Данило Гетманцев у форматі «запитання­відповідь» розкрив динаміку реалізації податкової амністії. За його словами, хоча вона доволі повільна і потрібує «піонерів», усе ж є позитивні результати: за листопад 2021 року надходження від декларування збільшено вдвоє. Юристи не дуже активно радять клієнтам ризикувати.

Тим часом Тетяна Мігас, заступниця директора департаменту — начальника управління ДПС України, повідомила про надходження понад 2000 звернень від громадян щодо процесу декларування. Тож у планах податкових органів проведення камеральної та документальної позапланових перевірок, здійснення фінансового моніторингу.

Про ризики для іноземних доходів та активів за кордоном розповів Ярослав Романчук, керуючий партнер Юридичної групи EUCON, посилаючись на власний досвід роботи. А Семен Ханін, керуючий партнер ЮК «АМБЕР», запропонував присутнім замислитись про нульове декларування. На його думку, податкова амністія не вирішує важливих економічних питань, бюджет недо­отримує 50 % доходів. І це доход не від податків простих громадян — перша десятка найбільших платників податків сплачує до бюджету лише акцизний податок, а не податок на прибуток. До того ж проходити фінансовий моніторинг доволі складно. За словами Мирослава Гнидки, директора юридичного департаменту, керівника проєктів ГК MERX, наразі ми в стадії другого етапу податкової амністії (перший розпочався у 2016 році з посилення фінансового моніторингу), тож варто очікувати третього етапу — це буде або продовження податкової амністії, або вдосконалення процедур, які вже запроваджено.

Учасники другої сесії за модераторства Сергія Лисенка, керуючого партнера ЮК GRACERS, зосередили свою увагу на особливостях процедури декларування — досвідчені правники ділились із колегами своїм дос­відом та поглядами на те, якими мають бути оптимальні алгоритми дій.

Так, Наталія Блажівська, суддя Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду, торкнулась таких питань, як витрати на доказування, конфіденційність даних, непрямі методи пошуку джерела походження даних та особливостей фінансового моніторингу. Вона застерігала присутніх, що кількість спорів може збільшитися. Висловила сподівання, що не суттєво. Але це може призвести до чергової хвилі осуду, тож законодавцю варто врахувати, чи буде такий досвід вдалим для України.

Про підготовку та порядок подання одноразової добровільної декларації розповів Костянтин Чарторийський, керівник практики податкового права ЮК Jurimex. Він зауважив те, наскільки важливо правильно подавати дані.

«Для адвокатів амністія — це інструмент, а для наших клієнтів — можливість», — констатував Яків Воронін, адвокат, керуючий «Адвокатським бюро «Якова Вороніна», голова Ради громадського контролю при БЕБ України, та зазначив, що податкова амністія більш ризикована для заможних клієнтів.

Тим часом у банків виникає чимало запитань до документів, які мають підтверджувати джерело походження активів. Більше того, на них покладено фактично тягар легалізації доходів, які приносить клієнт до фінансової установи. Таку проблему з позиції банків озвучив Ігор Ткаліч, директор генерального департаменту фінансового моніторингу АТ «Ощадбанк», який поділився основними етапами щодо роботи банку з клієнтом у цьому контексті.

Натомість Віта Форсюк, заступниця керівника секретаріату Комітету Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики, відповіла на низку запитань, які найбільше цікавили аудиторію форуму. Зокрема, щодо заробітної плати в «конвертах» та криптовалюти. Остання, якщо й можливо її декларувати, все ж залишає невизначеним питання її оцінки.

Податкова амністія триває, вона породжує нові питання, проблеми й нові рішення, але підбивати підсумки та говорити про її остаточні результати можна буде лише по звершенні процесу.

-->