Проза життя: Правила життя
Семена ХАНІНА

Заслужений юрист України Семен Ханін — без перебільшення, один із тих унікальних на юридичному ринку фахівців, який дивовижним чином поєднує в собі як високі професійні стандарти, так і етичні. А його творча іскра знаходить себе в численних оповіданнях, де виявляє розуміння тонких граней людського буття. За першою освітою Семен Ханін інженер-математик, за другою — юрист, магістр права. І до того ж ще й кандидат економічних наук. Нинішній керуючий партнер ЮФ «АМБЕР» неодноразово отримував визнання колег, був призначений на керівні посади, отримував державні ордени та нагороди. Тож ми не могли не поцікавитись його поглядами на успіх, професію та життя в цілому

 

Найперше відчуття професійного успіху… Радість. Така, як у дитинстві від повітряної кульки чи мильних бульбашок. Ми зробили це! Audemus jura nostra defendere!

Мало хто знає, які випробування…  То й добре. Боягуз помирає багато разів, смерть лише одна. Так говорила моя мама.

Справа, яку сьогодні очолюю, — це моє життя. Пам’ятаєте працьовитого коня на прізвисько «Боксер (Боєць)» з «Ферми тварин» Джорджа Оруела? «Я працюватиму ще більше» — його девіз. Щоправда, смерть Боксера була дуже сумною. Але то вже інша історія.

Для професіонала найголовніше бути ним, а не здаватися. І ще, мабуть, як співав Висоцький, «лучше гор могут быть только горы, на которых никто не бывал».

До своєї команди обираю найкращих. Було б дивно діяти навпаки. Завжди був вражений тими, хто ганить свою команду. Беріть найкращих, не пошкодуєте.

Бізнес — це про гроші, та все ж таки… І все ж таки — це гроші. Не люблю лицемірства.

Є речі, яких варто уникати, серед них — безвихідні ситуації. «Я люблю Машу, а з Дашею для гри. Дивишся, вже любиш і Дашу, і Машу. І покинути — поламати людині життя, і так утрьох одна мука». Не хочете видиратися з таких ситуацій, не потрапляйте в них.

Натомість варто прагнути жити. Те, що ми робимо найчастіше, — просто існуємо. А треба жити, доки сили не залишили, як «Боксера».

По-справжньому цінний досвід набувається собою. Кажуть, що дурень навчається на своїх помилках, розумний — на чужих. Це брехня. Розумний навчається на своїх помилках, дурень не вчиться взагалі. Вчитися на чужих помилках, вважаю, вище за наші сили.

Серед найбільш актуальних проблем юриспруденції в Україні — подвійні стандарти (виборче правосуддя) та революційна доцільність.

Їх вирішення — виживання країни. Без правосуддя немає благодаті.

Якби свого часу не обрав шлях юриста, був би класним програмістом. Справжній програміст вважає всіх козлами, а також що у кілометрі 1024 метри (у кілобайті 1024 байти).

Я вірю, що найстрашніший гріх, — це зневіра і марно витрачений час.

Бути людиною… Не шукайте бравурних, захоплюючих істин. Бо правда дуже проста. Це означає боятися смерті та вірити, що за межами життя знаходиться душа, позбавлена тілесної оболонки з її недугами, недосконалостями, яка продовжить нескінченне існування. Душа розправить крила та полетить. Побачите поряд душу дерева, яка підноситься, на якій сидить тигр, що летить, не дивуйтеся.

Герої моїх оповідань… Знаєте, про що чи про кого не говорила б людина, вона завжди говорить про себе, видає своє ставлення до людей, до навколишнього світу.

Завжди прагну донести своїй аудиторії... Своїми оповідан­нями не намагаюся щось донести. Облиште. Це не повість «Про справжню людину». Завжди хотів навчитися писати смішно про сумне. Радий, якщо вийшло.

Три книги, які найбільше вплинули на мій власний світогляд: «Перетворення» Франца Кафки, «Хроніки Амбера» Роджера Желязни, «Атлант розправив плечі» Айни Ренд.

У вільний час захоплююсь книгами, собаками, фотогра­фією, риболовлею, повітряним змієм та вином.

Якщо сніданок, то… з юристом. А як же інакше?

Усе буде добре… Я був. І не був таким, як ви. Мова зовсім не про мене. У моєму заповіті я прошу не ходити до мене на могилу, не плакати під старою огорожею. Не смійте навіть думати про це. Я був. Знайдіть сили змиритися з цим. А також і з тим, що на вас з того боку ніхто не чекає. Але ж ви ще живі. А значить, сонце загляне в будинок, і нова книга пройме вас до самої черствої підкірки. Значить, пристрасть ще може запалити потріпане серце і скрипіт ліжка викликає приємне томління. Не зволікайте. Ви ще живі!

-->