Читальня: Гарячі пиріжки

Марина БАХОЛДІНА,
редакторка розділу «У вільний час»

Торік ми публікували інтерв’ю з одним із «святих Миколаїв», який приймав дзвінки від дітей. Однією з організаторів тієї акції виступила дитячий психолог Світлана Ройз. Звісно, цього року ми також сподіваємось, що будуть юристи-«Миколаї», про яких напишемо. Але у пані Світлани є ще одна чудова особливість, завдяки якій ми згадуємо її тут, на шпальтах про книжки. По-перше, вона їх також пише. Я б хотіла згадати її поради щодо книжок про непрості ситуації. Після нового посту з підбіркою книжок зникають з інтернет-магазинів рекомендовані нею видання. Ось такий двигун торгівлі — рекомендація психолога

КНИГА: Неймовірна історія сексу, том перший: Захід

АВТОР: Філіп Брено

ПЕРЕКЛАД: Оксана Макарова

ІЛЮСТРАЦІЇ: Летісія Корен

ВИДАВНИЦТВО: Видавництво

Цей комікс очікують з друку наприкінці січня, розрахований на дорослих та підлітків від 16 років. Це — перший том історії, присвячений сексу у сприйнятті західної цивілізації, автори написали і другий том про східну цивілізацію та Африку.

Філіп Брено — психотерапевт і антрополог, доктор сексології в університеті Париж-Декарт. Автор бестселерів: Inventing the Couple, Men, Sex, Love, та Women, Sex, and Love. Веде блоґ Liberte, Egalite та Sexualite для Le Monde.

Люди займалися сексом із найдавніших часів. Заради задоволення, влади, помсти, бажання мати дітей або просто всупереч заборонам. Сьогодні секс всюди навколо нас, але його рідко пояснюють і майже ніколи не вивчають. В «Історії сексу» сексолог Філіп Брено поєднує антропологію, соціологію, психологію та історію з дотепними ілюстраціями Летісії Корен у форматі коміксу, поєднуючи науковий виклад із легкою подачею цього важливого аспекту існування людства.

12 розділів книжки охоплюють, власне, всю відому історію людства і розглядають сприйняття сексуальної сфери західною цивілізацією від найдавніших часів і дотепер. Брено досліджує, що насправді є еротикою, як забобони та мораль формували сексуальність, як змінилося використання порнографії у цифрову епоху, а також те, як деякі стародавні цивілізації набагато випереджали свій час, коли справа стосувалася ґендерної рівності. Видання не боїться гострих питань і проливає світло на теми, які раніше залишалися у тіні. А ще ілюстрації з цієї книги видаляв Facebook.

 

КНИГА: Ложка, що зникає

АВТОР: Сем Кін

ПЕРЕКЛАД: Ернест Рабінович

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

Ще один наук-поп. Просто в часи, коли в підручниках посилаються на джерела «з просторів інтернету» та умовний журнал «На пенсії», то такі видання, дійсно, непоганий варіант якісних знань про основи хімії чи фізики.

Через що Магатма Ґанді ненавидів йод? Як радій майже зіпсував репутацію Марії Кюрі? Чому галій є улюб­леним елементом хіміків-жартівників? Ці та інші неймовірні оповіді про науку, історію, фінанси, міфологію, мистецтво, медицину тощо розповість періодична система хімічних елементів. Вона є не лише видатним науковим досягненням, а й скарбницею пригод, зради та одержимості. Книжка містить захопливі факти про багато хімічних елементів, а також їхню роль в історії людства та житті своїх першовідкривачів.

 

КНИГА: Ми такі задовбані. Перевірений спосіб подолати вигорання й відновити енергію

АВТОР: Емі Шах

ПЕРЕКЛАД: Тетяна Олійник

ВИДАВНИЦТВО: Yakaboo Publishing

Ідеальна книга для тих, хто на свята міг тільки лежати під ялинкою. Якщо будуть сили прочитати, можливо, допоможе привести себе до ладу.

Доктор Емі Шах — сертифікований доктор медичних наук, яка має диплом бакалавра з відзнакою в галузі харчування. Медичну підготовку проходила в Медичному коледжі Альберта Ейнштейна, а подальші дослідження та стажування — в гарвардських лікарнях, підвищення кваліфікації — в Пресвітеріанській лікарні Колумбії в галузі імунології/алергії. Доктор Емі Шах була названа однією зі 100 найважливіших жінок, які стежать за темою здоров’я у mindbodygreen у 2015 році.

У цій книжці докторка Емі Шах, спираючись на власний досвід, описує програму, яка допоможе відновити рівень енергії і стати здоровішою. Ключове в цій програмі — увага до енергетичної трійки: складних взаємозв’язків між шлунково-кишковим трактом, імунною системою і гормонами. Емі Шах обіцяє, що, дотримуючись її системи й порад, уже за два тижні ви помітите зрушення на краще. А за три тижні почуватиметеся зовсім іншою людиною. Тож якщо хочете позбутися обтяжливого відчуття втоми, цей практичний посібник від лікарки-нутриціолога для вас. Трохи зусиль, велике бажання змінитися та відновитися — і ви повернетеся до нормального життя.

 

КНИГА: Прикладна палеонтологія

АВТОР: Вадим Яненко

ВИДАВНИЦТВО: Віхола

Книгу очікують з друку на початку січня. Є в цьому певна іронія: читати про чиїсь давні кістки в найлінивіші часи року.

Хоча варто визнати, ми живемо в ті часи, коли автори вузькотематичних мемів чи викривачі фуфломіцинів видають книжки. Наприклад, автор цієї книги Вадим Яненко — науковець, кандидат біологічних наук, орнітолог, палеобатрахо-герпетолог, науковий співробітник відділу палеонтології Національного науково-природничого музею НАН України. Популяризатор орнітології та палеонтології. Проводить екскурсії та веде телеграм-канал палеонтологічних мемів під ніком Paleo_daddy.

Чи жили динозаври на території України? Чому науковці посварилися через птеродактилів та хто став прообразом Індіани Джонса? Відповіді на ці запитання знає палеонтолог Вадим Яненко. У своїй книжці він не лише пояснює, як на око відрізнити архе­олога від палеонтолога, а й навчає, як по смаку та звуку кісток визначати вік скам’янілостей у себе на городі. Ви назавжди запам’ятаєте, що палеонтологія це не лише про динозаврів, а про древні форми життя в цілому — рослинні й тваринні. А також дізнаєтеся, що робити, якщо ви знайшли незрозумілі кістки у себе в садочку та як самому стати скам’янілістю після смерті.

Крім цього, палеонтолог розповідає, звідки взялася ідея, що метеорит знищив усіх динозаврів, згадує про шаблезубих «котиків» і волохатих носорогів, пояснює, хто міг стати прообразом єдинорога, та описує робочий графік батька палеонтології. Водночас він ділиться історіями про дослідників, які любили брати роботу у вигляді голови небіжчика додому, і тих, які з кісток реальних давніх тварин складали скелети чудовиськ і продавали музеям та монархам.

 

КНИГА: Хижаки. Педофіли, ґвалтівники та інші сексуальні злочинці: хто вони такі, як вони діють і як ми можемо захистити себе та своїх дітей

АВТОР: Анна Солтер

ПЕРЕКЛАД: Ольга Татаренко

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

Незважаючи на деяку маніпуляцію у назві (захистити дітей — це ж покликання всіх батьків, забирайте наші гроші — давайте книгу), можна очікувати, що все буде ок, якщо прочитати видання. Що мотивує сексуальних насильників? Чому так мало цих злочинців спіймано та засуджено? Спираючись на досліджені нею історії насильників, Анна Солтер — американська психологиня і міжнародно визнана фахівчиня з питань сексуальних злочинів — демонструє, що сексуальні хижаки використовують складні методи обману і покладаються на хибні уявлення більшості людей у своєму оточенні, щоби уникнути викриття. Стверджуючи, що навіть найсвідоміших серед нас можна обдурити, авторка розвіює міфи про сексуальних хижаків і надає нам інструменти для захисту своїх дітей і себе.

 

КНИГА: Дім Ґуччі. Сенсаційна історія вбивства, божевілля, гламуру та пожадливості

АВТОР: Сара Ґей Форден

ПЕРЕКЛАД: Ольга Татаренко

ВИДАВНИЦТВО: Фабула

Фільм про Ґуччі вже вийшов на екрани і, звісно, отримав від відомої родини несхвальні відгуки. Чи буде позов — дізнаємось обов’язково.

Авторка книги про родину Ґуччі — Сара Ґей Форден — висвітлювала італійську модну індустрію з Мілана понад 15 років, відстежуючи вибух таких брендів, як Gucci, Armani, Versace, Prada і Ferragamo, із сімейних ательє в мега-бренди. Зараз вона працює у Вашингтоні з Bloomberg News, очолює команду, що висвітлює проблеми, які постають перед великими технологічними компаніями, такими як Amazon, Facebook і Google.

Підзаголовок документальної книжки відомої письменниці та журналістки Сари Форден говорить сам за себе — це насправді сенсаційна історія про вбивство, божевілля, розкіш та пожадливість. Авторка переплела два споріднені сюжети: драматичну історію родини Ґуччі, сповнену розбрату, судової тяганини, взаємних непорозумінь і на додаток обтяжену замовним убивством, а також оповідь про злети та падіння уславленого бренду Gucci й безпрецедентні успіхи, яких, урешті-решт, досягнув цей видатний виробник предметів розкоші й товарів класу люкс. Сповнена справжнього драматизму, ця книжка протягом кількох років залишалася бестселером у Європі та США.

 

КНИГА: Каста. Витоки наших невдоволень

АВТОР: Ізабель Вілкерсон

ПЕРЕКЛАД: Наталія Яцюк

ВИДАВНИЦТВО: Лабораторія

Якщо зайти з козирів, то це, серед інших відзнак, найкраща книга 2020 року за версією Goodreads у жанрі історії та бестселер New Yourk Times. Ізабель Вілкерсон — американська журналістка та авторка бестселера «Теплота інших сонць: епічна історія американської міграції», яку визнали од­нією з найкращих книжок 2010 року. Лауреатка Пулітцерівської премії за нарис.

Книга описує маловідому всім кастову систему Америки, Індії й нацистської Німеччини та проводить паралелі між ними. Розкриває правду про штучно створену та вигідну лише для окремих груп населення ієрархію суспільства. Вілкерсон досліджує вісім основ кастових систем у різних цивілізаціях, включаючи релігію, кровні лінії, соціальне клеймо тощо. Із книжки можна дізнатися, чим раси і касти схожі між собою, але чому це не одне й те саме.

З давніх-давен люди були розділені на класи. Сьогодні і в заможних країнах чітко простежується штучне розмежування між бідними та багатими, могутніми та безвладними, а що вже й говорити про бідні країни? Окрім раси, класів та інших чинників розділу суспільства в світі є могутня і при цьому невидима кастова система, яка впливає не лише на поведінку та долю звичайних людей, а й на цілі нації. Та насправді надія на вихід із цієї ситуації є. У своїй книжці авторка пропонує власні шляхи розв’язання глобальної проблеми несправедливості та розмежування людей.

-->